Orzech promocje

Czy Góra Ropczycka zmieni nazwę na Góra Królewska?

Pomysł zmiany nazwy pojawił się podczas konsultacji społecznych dotyczących przyłączenia Góry Ropczyckiej do Sędziszowa Młp. Chodzi o powrót do historycznej nazwy miejscowości, czyli Góra Królewska.  
Uzasadnienie zmiany nazwy

W czasie wspomnianych konsultacji spośród 122 obecnych tylko 1 osoba była przeciwko zmianie nazwy, a 17 osób wstrzymało się od głosu. Dlatego 19 lutego na sesji została podjęta uchwała rozpoczynająca procedurę zmiany nazwy miejscowości z Góra Ropczycka na Góra Królewska. Burmistrz zmianę nazwy uzasadnia tym, że pierwotnie ta miejscowość nosiła nazwę Góra i była własnością królewską, dlatego by odróżnić ją od innych Gór otrzymała drugi człon Królewska. Dopiero zaborcze władze austriackie zmieniły drugi człon nazwy na Ropczycka (ze względu na położenie w powiecie ropczyckim). 

Konsultacje społeczne

W związaku z tym 1 marca zostały przeprowadzone kolejne konsultacje społeczne, tym razem dotyczące zmiany nazwy. Ostatnie głosowanie nie było tak jednoznaczne jak przy pierwszych konsultacjach, gdzie praktycznie 100 % obecnych było za! Na ostatnich konsultacjach w sprawie nazwy:

 • 44 os. ZA zmianą nazwy,
 • 21 os. było przeciw,
 • 16 os. wstrzymało się.

Na najbliższej sesji już 19 marca zmiana nazwy zostanie poddana głosowaniu przez radnych ale to tylko formalność skoro większość obecnych mieszkańców Góry Ropczyckiej było ZA zmianą nazwy na Góra Królewska – mówi burmistrz Sędziszowa Młp.

Co dalej?

Jeśli rada zaopiniuje pozytywnie, to do końca marca musi złożyć stosowny wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zmianę nazwy miejscowości. Składa się go na ręce wojewody. Jeżeli minister wyrazi zgodę, to zmiana nazwy będzie od 1 stycznia kolejnego roku.

Jakie konsekwencje wynikają ze zmiany nazwy?

Zmiana nazwy miejscowości wiąże się z kosztami głównie dla samorządu, ale niektóre kwestie dotkną też bezpośrednio mieszkańców, zwłaszcza przedsiębiorców. Koszty są związane m.in. z wymianą pieczęci, szyldów, tablic np. na szkole. Mieszkańcy nie powinny ponosić kosztów wymiany dokumentów, zresztą wydanie dowódu osobistego i tak jest bezpłatne a w nowych dowodach nie ma adresu. A o bezpłatną wymianę dowodu rejestracyjnego postara się gmina. Jednak zmianę adresu trzeba zgłosić do pracodawców i wszystkich instytucji. Niektórym jednostkom gmina zgłosi zmianę w imieniu wszystkich mieszkańców np. do zakładu komunalnego czy gazownictwa.

17 komentarzy na temat “Czy Góra Ropczycka zmieni nazwę na Góra Królewska?

 • Pingback:Takiej sesji w historii sędziszowskiego samorządu nie było - Radni Online - Portal Ropczycko-Sędziszowski - RRS24.NET

 • 5 marca 2020 o 19:19
  Permalink

  Co do Starostwa Ropczyckiego to masz racje była siedzibą dlatego była super villa(miasteczkiem) ale pod nazwą Gora.Na to wszystko są dokumenty,nawet Jan DŁUGOSZ w swoich kronikach nazywa ją parochia Gora.(1440 rok)

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 21:46
   Permalink

   Nie neguję faktu, że z początku Góra Ropczycka, nazywała się po prostu Góra/Gora. Drugi człon nadano później dla odróżnienia od innych Gór. Metodą negacji faktów próbujesz potwierdzić swoje racje. Tym sposobem można by zaprzeczyć istnieniu Napoleona czy innych postaci historycznych. Ale nie będę w to wnikał, najlepszym źródłem informacji są zapisy w parafialnych księgach metrykalnych i można sobie posprawdzać w dokumentach kurii. Drugi człon nazwy ” Królewska” ludzie sobie nie wymyślili od tak, że im się podoba. Od dawien dawna wszyscy w okolicy wiedzieli, mówili, starsi mieszkańcy wielokrotnie to powtarzali, że Góra była, ale Królewska. I to są fakty, nie mity 😉

   Odpowiedz
   • 6 marca 2020 o 10:40
    Permalink

    Ja proponuję żebyś pokazał te dokumenty,a nie bo ludzie mówili.Ja też ta bajkę słyszałem a dokumenty mówią co innego,tu nie chodzi o zmianę nazwy jak chcesz to możesz to zrobić,tylko o prawdę historyczna,która legenda zakłamuje.Cenisz prawdę czy fałsz?Podajesz lata zaboru ,a od kiedy ta Góra jest z drugim członem??? A historyczna nazwa to Gora przez cały udokumentowany okres.

    Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 18:55
  Permalink

  A możesz podać te historyczne żródła ,ja jestem ciekaw ,tylko nie takie jak legenda o woju sędziszu,,bo moja wiedza sięga do 1394 i w dokumencie wymieniona Gora z Sandischowem,starszych nie znalazłem,proszę podziel się swoją wiedzą

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 19:23
   Permalink

   sprawdź sobie w księgach parafialnych 😉

   Odpowiedz
   • 6 marca 2020 o 00:49
    Permalink

    Mam prośbę skoro wiesz to zrób dobry uczynek i pomóż. A legendy w dzisiejszych czasach są modne to fakt.

    Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 18:45
  Permalink

  Okres który podajesz to już zabór austriacki ,jeżeli znasz cokolwiek historię to chyba wiesz kiedy Gora dostała sie pod panowanie Austro -Węgier.-( 1772 pierwszy rozbiór Polski). Przez 4 wieki była Gora ,a jeżeli używasz łaciny to Góra w łacinie też inaczej wygląda -mons,montis

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 19:34
   Permalink

   miejscowość z początku nazywała się tylko Góra, a by odróżnić ją od innych Gór nadano jej nazwę Królewska z tego względu że była własnością królewską i była tylko dzierżawiona. Podajesz mi jakieś źródła historyczne, sprawdź sobie dokładniej i doczytaj. Jest mnóstwo dowodów, zapisów historycznych, że Góra była i Królewska i wcześniej notowana niż Sędziszów. Tak dobrze napisałem, znam dobrze historię 😉 ostatni raz pojawiła się ta nazwa w 1775, kiedy rządzili już tu Austriacy, którzy zacierali ślady polskości i zmienili nazwę na Ropczycka, bo wioska leżała w powiecie ropczyckim. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem o nazwie.

   Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 22:00
   Permalink

   Królewski/a po łacinie to Regalis, tego nie da się zaprzeczyć. To co piszesz mons,montis to określenie góra jako wypukła forma ukształtowania terenu. Nazw własnych miejscowości się nie tłumaczy. To tak jakbyś po angielsku napisał Top Ropczycka. Dlatego użyto nazwy Gora ale określenie, że była własnością królewską zapisano po łacinie, czyli Gora Regalis.

   Odpowiedz
  • 7 marca 2020 o 12:18
   Permalink

   A wg mnie totalna głupota. Może w koncu zajęli by sie takimi sprawami jak brak modernizacji wody w Górze Ropczyckiej. Nadal niektórzy mieszkańcy nie maja w Górze wody pod ciśnieniem a co za tym idzie nie można podłączyć pralki czy chociaż ubikacji. I to sie nadaje do mediów. A oni zajmuja sie zmiana nazwy, wstyd i ciemnogród totalny. I za co Ci ludzie biora pieniądze porażka.

   Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 15:37
  Permalink

  Kiedy skończy się cyrk z przyłączaniem, zmianami nazw? Co jeszcze? Naprawdę nie ma na co wydawać pieniędzy? Inaczej się wam będzie mieszkało pod nowa nazwa? Zboża więcej urośnie? Krowy więcej mleka dadzą? A może kogoś w sedziszowie boli, ze to góra Ropczycka? A nie sedziszowska?

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 18:26
   Permalink

   to wybór mieszkańców, najpierw na I i II zebraniu wiejskim. Na pewno nie Góra sędziszowska, bo Góra jest notowana w źródłach historycznych wcześniej niż Sędziszów i była siedzibą starostwa ropczyckiego jako Góra Królewska.

   Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 19:15
   Permalink

   A dlaczego miałoby to kogokolwiek boleć? Czlon nazwy “ropczycka” pochodzi od owego powiatu Ropczyckiego i właśnie dlatego Austryjacy zmienili nazwę żeby nie mylić jej z innymi miejscowościami (Co zostało z resztą wymienione w artykule). Sam jako mieszkaniec bardzo się cieszę, że nazwa ta zostanie zmieniona bo na dzień dzisiejszy nie ma sensu używać tej terminologii. I rzeczywiście, zdecydowanie bliżej nam do Sędziszowa niż do Ropczyc, raczej każdy mieszkaniec naszej wsi prędzej utożsamia się z tym pierwszym.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • 7 marca 2020 o 14:54
   Permalink

   poważnie się przejmujesz czy zboża więcej urośnie, krowy więcej mleka dadzą czy jesteś tak ze wszystkim na nie. To wybór mieszkańców jest demokracja i jeżeli większość chce …….

   Odpowiedz
 • 5 marca 2020 o 12:21
  Permalink

  Czy ktoś może wskazać te dawne dokumenty w których używana była nazwa Góra Królewska?Metryka Korona i Kodeks Dyplomatyczny (od 1394 do pierwszego rozbioru 1772)zawierają kilkadziesiąt dokumentów dotyczących GÓRY i w żadnym nie ma takiej nazwy. że była królewszczyzną to fakt tak jak Zagorzyce,Gnojnica Borek,Ropczyce….

  Odpowiedz
  • 5 marca 2020 o 18:06
   Permalink

   Nazwę Góra Królewska, po łacinie “Gora Regalis” zapisano w księgach parafialnych ostatni raz w 1775r., a pojawia się jeszcze ostatni raz w księgach wizytacyjnych kurii biskupiej przemyskiej z 1795. Księga parafialna z 1786 r. nosi już nazwę Góra Ropczycka.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *