Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Oszczędzajmy wodę ! Grozi nam susza

Zima bez śniegu, wiosna bez deszczu i mamy niestety tego skutki. Brak pokrywy śnieżnej przyczynił się do spadku poziomu wód, a wyjątkowo sucha wiosna spowodowała również spadek wilgotności gleby. Czy grozi nam susza stulecia?

Koronawirus to nie jedyny problem – grozi nam susza

W obecnej chwili Polska walczy z epidemią koronawirusa a już zaczyna nas dotykać kolejny ogromny problem jakim jest susza. Najwięcej szkód może przynieść ona rolnikom, ale w związku z tym również każdemu z nas. Jednym z dotykających każdego skutków suszy jest wzrost cen żywności. Spadek produkcji roślinnej przyczynia się również do spadku produkcji zwierzęcej. W obecnej chwili woda pitna jest dla każdego, ale może przyjść taki czas, że w niektórych rejonach zacznie jej brakować.

Co możemy zrobić?

Przede wszystkim – oszczędzajmy wodę! Minister rolnictwa zwraca uwagę, że na rozmiar skutków suszy ma wpływ postawa każdego z nas. Ważne jest oszczędzanie wody pitnej i zatrzymywanie do celów gospodarczych wód opadowych.

,,Dziś nie ma warunków do tego aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny. Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo. „– apelował Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi.

źródło : www.gov.pl/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi.

Podobne apele wystosowały samorządy, między innymi Wójt Gminy Iwierzyce. W swoim komunikacie wydanym 20 kwietnia prosi o racjonalny pobór wody z gminnej sieci wodociągowej. Wodę należy wykorzystywać do celów spożywczych i socjalnych. Nie powinno się m.in. podlewać trawników i myć samochodów. Całość komunikatu poniżej (źródło Gmina Iwierzyce)

Więc w obecnej sytauacji mamy jeszcze jedno zadanie do wykonania – nie marnujmy wody, traktujmy ją jak skarb! Z powodu zagrożenia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło akcję Stop Suszy – więcej informacji pod linkiem http://stopsuszy.pl/powiedzmy-razem-stop-suszy/

4 komentarze na temat “Oszczędzajmy wodę ! Grozi nam susza

 • 29 maja 2020 o 14:39
  Permalink

  Musimy nie tylko oszczędzać wodę, ale również zrezygnować ze szkodliwych dla środowiska plastikowych butelek.

  Odpowiedz
 • 24 kwietnia 2020 o 07:16
  Permalink

  No to zapraszam Pana Wójta gm. Iwierzyce na wieczorny rekonesans po Olchowej , celem posłuchania „muzyki” płynącej z węży i zraszaczy ogrodowych! Żadne apele nic nie dadzą , ludzie są niereformowalni.

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2020 o 22:16
  Permalink

  Retencjonujmy wodę, zatrzymujmy wodę – a wówczas będziemy mieli co oszczędzać 🙂

  Jak w Górze Ropczyckiej wody w studniach u Heli brak – to spróbujcie powiedzieć Heli, żeby oszczędzała wodę…

  Odpowiedz
 • 23 kwietnia 2020 o 22:01
  Permalink

  O braku wody w Polsce wiadomo co najmniej od 20 lat i co z tym zrobiono? Ano wybetonowano całe miasto żeby woda jeszcze szybciej uciekała. Za to co zrobiono z ropczyckim Rynkiem ktoś powinien pójść siedziec

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.