Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Takiej sesji w historii sędziszowskiego samorządu nie było – Radni Online

W Gminie Sędziszów Małopolski radni obradowali online, takiego posiedzenia rady miasta nie było w historii sędziszowskiego samorządu. Zaplanowana sesja na 19 marca nie odbyła się z powodu epidemii, dlatego władze gminy zorganizowały możliwość przeprowadzenia sesji online. Pierwsza taka sesja odbyła się 16 kwietnia, nad czym obradowali radni?
Nie będzie zmiany nazwy Góry Ropczyckiej 

Na zaplanowanej marcowej sesji radni mieli głosować w spawie zmiany nazwy Góra Ropczycka na Góra Królewska. Na przeprowadzonych konsultacjach mieszkańcy zagłosowali za zmianą nazwy – pisalismy tutaj. Jednak termin złożenia wniosku w tej sprawie minął 31 marca więc radni powrócą do tego tematu pod koniec 2020 roku. 

Gmina Sędziszów a koronawirus 

Burmistrz podał, że w chwili obecnej (16.04.2020) na kwarantannie przebywa 94 mieszkańców, z czego pod 7 adresów jest dostarczana żywność. Jeśli ktoś jeszcze potrzebuje takiej formy wsparcia należy to zgłosić pod numerem 17 783 90 20 w godzinach 7.30-19.00. Bogusław Kmieć podziękował również za 10 tysięcy maseczek od PZL Sędziszów dla mieszkańców – o czym pisaliśmy tutaj. W związku z epidemią koronawirusa radni podjęli uchwałę dotyczącą zawieszenia opłat w strefie płatnego parkowania w Sędziszowie Młp.

150 tysięcy złotych dla Szpitala Powiatowego

Władze ZOZ-u w Ropczycach zwróciły się z prośbą o dotacje dla Szpitala Powiatowego w Sędziszowie Małopolskim. W związku z tym Sędziszów przeznaczy 150 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego przenośnego aparatu ultrasonograficznego.

Zmiany w zakresie utrzymaniu czystości i porządku w gminie

Podjęte zostały uchwały związane z utrzymaniem czystości i porządku na terenie Gminy Sędziszów. Burmistrz zachęca do zakładania kompostowników. Będzie to związane z obniżeniem opłaty za odbiór odpadów – o 1 zł mniej za osobę w gospodarstwie na miesiąc. W tym celu należy złożyć nową deklarację. Nie ma szczegółowych wytycznych co do kompostowników. Ważne jest, żeby był on stale uzupełniany i wykorzystywany we własnym zakresie. Powinien być też umiejscowiony tak, aby zapach jego nie był uciążliwy dla sąsiadów. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na oddawanie odpadów BIO to jest limit – jednorazowo można oddać dwa worki 120 l. Większą ilość można samodzielnie dostarczyć do PSZOK. Burmistrz poinformował rożwnież, że będą prowadzone kontrole sprawdzające m.in. czy liczba osób w danej posesji jest podana prawidłowo oraz czy działalności gospodarcze mają umowy na wywóz odpadów. Dodatkowo pojawiła się informacja, że maseczki i rękawiczki to odpady komunalne, zaś osoby przebywające na kwaranntanie mają obowiązek gromadzić śmieci w jednym worku – bez segregacji.

Maszty 5 G

Do radnych wpłynęło pismo od mieszkańców, którzy wyrażają sprzeciw w sprawie stawiania masztów 5G. Głos w tej sprawie zabrał również radny Jerzy Baran, przedstawiając takie samo stanowisko. Burmistrz Bogusław Kmieć wysłał pisma do władz państwowych, ministrów m.in. ministra cyfryzacji oraz do parlamentarzystów z podkarpacia z prośbą, aby ponowanie zajęli się ustawą dotyczącą telefonii 5G.

Targ w Sędziszowie

Radny Grzegorz Darłak zabrał głos w sprawie możliwości otwarcia targu. Burmistrz poinformował, że cały czas pracują nad tą kwestią. Dziś już wiemy, że targ będzie otwarty na nowych zasadach – o czym tutaj.

Źródło: Telewizja Sędziszów Młp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *