Orech promocje

Koniec z komarami w Gminie Sędziszów Młp.? Montują budki dla jerzyków – cichego bohatera do walki z komarami

Sędziszów Małopolski stawia na naturalne sposoby w walce z komarami. Zamiast chemicznych oprysków na ratunek mają przyjść jerzyki.  W minionym roku opryski spotkały się ze sprzeciwem m.in. pszczelarzy.  

Jerzyki to wędrowne ptaki. Są średniej wielkości, a rozmiarem, kształtem i sylwetką w locie przypominają jaskółki, mimo braku pokrewieństwa. Jerzyki występują prawie w całej Europie, a zimują w południowej Afryce. W ciągu dnia – według danych Dyrekcji Ochrony Środowiska – jerzyk potrafi upolować nawet 20 tys. komarów much i meszek.  Do tego można doliczyć młode, które matka musi wykarmić. 

Jerzyki gniazdują m.in w otworach wentylacyjnych i szczelinach wysokich budynków, głównie wieżowców. W czasie termomodernizacji te otwory często są zatykane co prowadzi do utraty przez te pożyteczne ptaki siedzib i miejsc lęgowych. Problem dotyczy całego kraju i tysięcy budynków w setkach miast. Jest sposób by temu zaradzić – budki lęgowe na elewacji.  

Na takie rozwiązanie postawiła w tym roku gmina Sędziszów Małopolski. Zakupili 200 budek lęgowych dla tych ptaków. Budki będą montowane w każdej miejscowości gminy, głównie na szkołach i domach ludowych. Do zachęcenia ptaków będą też emitowane dźwięki jerzyków.  

Te drewniane domki mogą też montować sami mieszkańcy gminy i spółdzielnie. Należy pamiętać, że muszą one znaleźć się na wschodniej lub północnej ścianie budynku i na wysokości 5-10 m.  Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa na Osiedlu Młodych już zakupiła 30 takich budek.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *