Orech promocje

Minęło 80 lat od masowej egzekucji w Lubzinie

27 czerwca 1940 roku w Lubzinie Niemcy dokonali mordu na około setce Polaków, podejrzewanych o udział w ruchu oporu. Modlitwą i kwiatami uczczono w piątek pamięć zamordowanych.

26 czerwca br., członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawiciele samorządu Ropczyc i Dębicy, Strzelcy oraz mieszkańcy parafii Lubzina, wzięli udział w uroczystościach rocznicowych. W parafii Lubzina odbyła się msza święta, a następnie odsłonięty został pomnik, na którym widnieje napis:

Polakom -ofiarom stalinizmu zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Miednoje w 80 rocznicę ich śmierci. Ofiarom katastrofy samolotu rządowego w dniu 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. W hołdzie – ku pamięci.

Przedstawiciele złożyli wiązanki przy wspomnianym pomniku na Cmentarzu Parafialnym w Lubzinie oraz na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. Jak co roku pamięć o zamordowanych uczczono również przy pomniku w lesie w Lubzinie.

Trochę historii

27  czerwca 1940r. hitlerowcy zamordowali w lesie w Lubzinie ok. 100 osób, w wieku od 11 do 52 lat, pochodzących głównie z Rzeszowa i okolic. Wśród nich znaleźli się byli członkowie organizacji konspiracyjnych, oficerowie i urzędnicy. Ciała pomordowanych zostały w latach 50. ekshumowane do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy.

7 komentarzy na temat “Minęło 80 lat od masowej egzekucji w Lubzinie

 • 2 lipca 2020 o 15:21
  Permalink

  Dlaczego kwiaty stojące przy pomniku są przywiędłe? To tak dba się o pamięć ofiar pomordowanych w czasie II wojny?

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 12:34
  Permalink

  Piękny pomnik jarosław napewno się ucieszy kpiny sobie robicie stawiając coś takiego

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 12:26
  Permalink

  A to mają wspólnego, lekko myślący,że wszyscy zginęli w służbie Matce Ojczyźnie i nie wypadek, a katastrofa lotnicza spowodowana przez rosjan, co bardziej ogarnięci rozumieją.

  Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 08:00
  Permalink

  Brawo, Już blokuje waszą stronę za usuwanie komentarzy, tak właśnie w Polsce wygląda wolność słowa przy obecnych rządach. Żenada

  Odpowiedz
  • 2 lipca 2020 o 12:43
   Permalink

   Witam. Wystawił Pan komentarz o godz. 7:53 po czym o 8:00 pisze Pan, że usuwamy komentarze… Czyli 7 minut później od zamieszczenia pierwszego….administrator nawet nie zdążył zatwierdzić.

   Odpowiedz
 • 2 lipca 2020 o 07:53
  Permalink

  Po co mieszać w to Smoleńsk z 2010? Tragedia tragedią ale co mają one ze sobą wspólnego?
  Pogonić ten PIS bo niedługo każda ulica będzie ulicą smoleńską albo kaczyńskiego (specjalnie z małej)

  Odpowiedz
 • 1 lipca 2020 o 21:21
  Permalink

  Co ma wypadek lotniczy do mordow wojennych albo politycznych. To chore

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *