Orech promocje

SAFRAN w Sędziszowie Młp. przeprowadzi ZWOLNIENIA GRUPOWE

Francuski producent silników lotniczych zamierza zwolnić około 150 pracowników ze względu na kryzys w branży wywołany pandemią koronawirusa.

Już jakiś czas temu pojawiały się nieoficjalne informacje o planowanych zwolnieniach w firmie SAFRAN w Sędziszowie Młp. Jednak firma uspokajała, że zwolnień nie planuje. Niestety teraz, w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa, sytuacja się zmieniła.  

Pierwsze problemy zaczęły się w wyniku wstrzymania produkcji części do Boeinga 737MAX, które produkował zakład w Sędziszowie Małopolskim. Teraz COVID-19 …

W fabryce Safran produkowane są elementy do silników lotniczych, a jak wiemy, epidemia na dłuższy czas ,,uziemiła” większość samolotów. Przestój spowodował kłopoty finansowe w spółce Safran Transsmision Systems Poland w Sędziszówie Młp. Początkowo firma oszczędności szukała w wynagrodzeniach pracowników m.in. poprzez zmniejszenie ilości godzin pracy. Jednak te kroki nie były wystarczające i teraz planowane są masowe zwolnienia nawet 20% załogi (to około 150 osób).

Dodatek solidarnościowy dla pracowników

Pracownicy, z którymi zostaną rozwiązane umowy, mogą liczyć na tzw. zasiłek solidarnościowy.  Jest to nowa forma wsparcia w ramach działań antykryzysowych. ZUS podaje, że z dodatku solidarnościowego mogą skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące.

Wzrost liczby bezrobotnych w powiecie

Zwolnienia zapewne spowodują zwiększenie liczby bezrobotnych w naszym regione, tym bardziej, że kryzys gospodarczy może spowodować zwolnienia również w innych firmach. Na chwilę obecną w PUP w Ropczycach jest zarejestrowanych jest 3500 osób – są to dane na koniec maja 2020. W porównaniu do stycznia jest to wzrost o prawie 400 osób. Jednak statystki pokazują, że w maju liczba rejestrujących się osób to 351, gdzie w styczniu było to 493 osoby. W maju również, wielu bezrobotnych znalazło zatrudnienie.

Poniżej dane statystyczne z PUP w Ropczycach:

fot. www.safran-transmission-systems.pl

15 komentarzy na temat “SAFRAN w Sędziszowie Młp. przeprowadzi ZWOLNIENIA GRUPOWE

 • Pingback:Czy są zwolnienia w Aero Gearbox International w Ropczycach? Sprawdziliśmy u źródła - Portal Ropczycko-Sędziszowski - RRS24.NET

 • 2 lipca 2020 o 12:08
  Permalink

  Propaganda TVP nzwolnień nie powstrzymała

  Odpowiedz
 • 28 czerwca 2020 o 17:04
  Permalink

  Safran nie skorzystał z dobrodziejstwawprowadzonych
  4 tarcz rządowych,które miały firmom pomóc. Nie chciał, czy to były tarcze z tektury?

  Odpowiedz
  • 29 czerwca 2020 o 16:50
   Permalink

   Każdy skorzystałby z pomocy w takim wypadku. Safran, podobnie jak inne przedsiebiorstwa, wie że tarcza antykryzysowa to żadna pomoc. Tylko w TVP tak się mówi.

   Odpowiedz
   • 29 czerwca 2020 o 18:59
    Permalink

    Jest pomoc tylko trzeba zatrudniać również po pomocy i firma musi istnieć i zatrudniać np.z PFR to rok czasu a jak nie
    to trzeba zwrócić , Francuzi przyjechali zarabiać a nie dokładać

    Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 14:09
  Permalink

  Epidemia to tylko dobry pretekst do zwolnień. Już od dawna firma miała kłopoty z zamówieniami na części i nie była to wina koronawirusa tylko uziemienia Boeinga dla którego produkowali podzespoły .

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 11:12
  Permalink

  Wiadomość spóźniona i niepełna. Zwolnienia były dwa tygodnie temu i dotknęły ponad 200 osób.

  Odpowiedz
  • 27 czerwca 2020 o 14:28
   Permalink

   Jakie 150 osób skoro w styczniu pracowało 900 a teraz chyba 500 osób nie pracuje. Zwalniali co miesiąc po 29 osób żeby grupowych nie było.

   Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 10:58
  Permalink

  Nie szykuje się, ale już zwolniono a teraz będzie kolejna tura, mówi się o okolo 100 osobach

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 10:57
  Permalink

  150 już zwolniono a teraz szykują się zwolnienia dla kolejnych 100 osób jeśli nie więcej

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 09:27
  Permalink

  Dodatku solidarnosciowego nie dostanie znaczna wiekszosc pracownikow poniewaz nie nalezy sie on przy zwolnieniach za porozumieniem stron….

  Odpowiedz
 • 27 czerwca 2020 o 09:12
  Permalink

  Kryzys zatacza coraz większe kręgi, przy kompletnej bezczynności władz samorządowych dotknął również prywatne placówki przedszkolne.
  Córka dwa dni przed końcem umowy na czas określony po trzech latach pracy jako nauczycielka przedszkola dowiaduje się że nie będzie miała przedłużonej umowy. Parę dni wcześniej koleżanka, również nauczycielka dostaje wypowiedzenie.
  Piszecie o zasiłku solidarnościowym – dodajcie jeszcze że za okres pobierania tego zasiłku nie otrzyma się świadczenia z tytułu bezrobocia.

  Odpowiedz
  • 28 czerwca 2020 o 13:25
   Permalink

   Chyba lepiej dostać 1400 zł niż 700?

   Odpowiedz
   • 30 czerwca 2020 o 15:38
    Permalink

    a jeszcze lepiej mieć pracę. Wśród części przedsiębiorców modne jest pozyskiwanie pracowników przy udziale biura pracy na staż czyli pracownik za free, po przepracowanym okresie nie przedłuża się umowy i kolejny pracownik za free. Szkoda że to my mieszkańcy finansujemy ten ich zysk.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *