Orech promocje

Znów drożeją śmieci w gminie Sędziszów Młp.! Ale będą też ulgi

Wysokość opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych to jeden z największych tegorocznych problemów dla domowych budżetów. W ubiegłym roku wszystkie gminy naszego regionu podniosły stawki, nawet o kilkadziesiąt procent.
Gmina Sędziszów Młp. ponownie podnosi opłaty za wywóz śmieci

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp. radni podjęli uchwałę dotyczącą ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na kolejne miesiące. Wcześniejsze ceny, jak i przetarg na wywóz i zagospodarowanie odpadów był na pierwszą połowę 2020 roku (pisaliśmy o tym TUTAJ) i wtedy także był wzrost opłat.

I tak od 1 sierpnia 2020 mieszkańcy zapłacą nawet 23,50 zł od osoby miesięcznie, a w przypadku, gdy liczba osób zamieszkująca daną nieruchomość jest większa niż 5 to opłata wyniesie 22,50 zł. Nowe stawki:

 • 23,50 zł od osoby za odpady segregowane (jest 19,50 zł/os.),
 • 22,50 zł od osoby za odpady segregowane, gdy liczba osób jest większa niż 5 (jest 18,50 zł/os.),
 • 47 zł od osoby za odpady niesegregowane (jest 40 zł/os.).
Stawka za śmieci powinna być 27,50 zł, ale radni zaproponowali mniej

Jak mówi burmistrz Sędziszowa Młp.: uprzednio niedoszacowaliśmy kosztów, niestety rzeczywistość okazała się brutalniejsza […]. Teraz „biorąc pod uwagę wszystkie elementy do oszacowania stawki za wywóz śmieci, powinniśmy uchwalić stawkę o wysokości 27,50 zł od osoby, co pozwoliłoby nie mieć deficytu na koniec roku. Propozycja, która wyszła z komisji zaproponowana przez radnych to 23,50 zł. My się co do tej stawki oczywiście zgadzamy, bo też nie chcemy obciążać mieszkańców, dla nas też jest to trudna decyzja. Jest nam w ogóle ciężko o tym mówić, ale mierzymy się z przepisami prawa i z tym jakie kwoty są dzisiaj na składowiskach, jakie kwoty być może będą — dodaje burmistrz.

„Szara strefa” która nie płaci za śmieci

Problemem jest także różnica między liczbą mieszkańców gminy a liczbą osób składających deklaracje śmieciowe. Gmina, aby zwiększyć liczbę deklaracji a zmniejszyć liczbę osób, które nie płacą za odpady, a je wytwarzają, wysłała pisma do mieszkańców o treści:

Wzywamy właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują osoby dotychczas niezgłoszone do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności osoby po powrocie z zagranicy, osoby przemeldowane z innych gmin lub nowo narodzone dzieci do niezwłocznego uczynienia zadość powyższym wymaganiom prawnym.

Będą także kontrole

Włodarz poinformował także, że po 17 lipca br. gmina rozpocznie kontrole prawidłowości ilości osób zadeklarowanych do systemu gospodarki odpadami. Brak złożonej deklaracji, to brak opłaty, niestety kosztem tych uczciwych, którzy płacą.

Kto zwolniony częściowo z opłat za śmieci?

Gmina nadal zwalnia częściowo z opłat za śmieci właścicieli nieruchomości, w których zamieszkują rodziny wielodzietne posiadające Kartę Dużej Rodziny. Zwolnienie to wynosi 3 zł (od kwoty opłaty należnej) od każdej osoby posiadającej taką kartę. Będą także zniżki 1 zł dla osób, które posiadają własny kompostownik – osoby takie nie będą wtedy otrzymywały worków na odpady BIO.

14 komentarzy na temat “Znów drożeją śmieci w gminie Sędziszów Młp.! Ale będą też ulgi

 • 24 lipca 2020 o 16:20
  Permalink

  Było by super, żeby ktoś, może jakiś dziennikarz przeanalizował całą drogę odpadu z domu do całkowitej utylizacji i przedstawił czy to rzeczywiście musi tyle kosztować. U mnie najwięcej jest worków z plastikiem, a to jest surowiec wtórny wiec jego transport i segregacja powinna wychodzić na zero. Proszę zróbcie jakieś zestawienie za co tak naprawdę płacimy

  Odpowiedz
 • 23 lipca 2020 o 20:51
  Permalink

  Niech żyje PiS niech żyje jaśnie panujący prezes i jego klakier

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2020 o 13:44
  Permalink

  Budżet musi się bilansować, a burmistrz nie ma z czego dołożyć, bo finansuje niepotrzebne bzdury w mieście- to opłaty trzeba podnosić!

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2020 o 11:18
  Permalink

  Może z was komentujących dowie się co się składa na taką kwotę. Wydaje mi się, że to wynika z przepisów i kosztów składowania, czy utylizacji śmieci. Trzeba do rzeczy podejść racjonalnie, a nie pyszczyć. Więc się dowiedzcie, a potem tu napiszcie.

  Odpowiedz
 • 20 lipca 2020 o 04:52
  Permalink

  Czyli „miłosierdzie” z niedoszacowaniem ceny śmieci do rzeczywistych kosztów zwiększy dług Gminy wynoszący ponad 26 milionów złotych i tym samym sprawi.że przyszłe pokolenia będą „mile” wspominać obecną władzę?A może by tak zabrać się za redukcję zbędnych etatów w Gminie i upominać się od rządu takiej subwencji oświatowej,która pokryje w całości wydatki na szkoły w Sędziszowie?
  W 2019 roku z tubylczych podatków dopłaciliśmy do tego zdania 13 milionów złotych…

  Odpowiedz
 • 19 lipca 2020 o 14:20
  Permalink

  Ludzie produkują niesamowite ilości śmieci. Przed domami w dniu odbioru leżą całe góry worków. Nie wyobrażam sobie, że aż tyle można nazbierać śmieci przez dwa tygodnie. Do tego jeszcze dojazd śmieciarki. Niektórzy mieszkają bardzo daleko od drogi, a odbiór ma być sprzed posesji. Więc jedzie do tych pojedynczych domów. Do niektórych nawet spacjalna mała, bo duża się nie mieści. Wszystko się niestety składa na opłatę.

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 19:41
  Permalink

  To jest karygodne żeby śmieci znów drożały wobec kryzysu jaki się zaczął samorządy zamiast pomóc obywatelom to podnoszą stawki Vat itp ale zawsze tak było gdy robił się kryzys to nikt nie patrzył na ludzi tylko państwo robiło tak żeby samo wyszło na całe i teraz tez tak jest obywatele powinni sie temu sprzeciwić bo te śieci to jest bardzo dobry buissnes dla ” KOGOŚ”

  Odpowiedz
  • 20 lipca 2020 o 18:20
   Permalink

   Szanowny Panie, samorządy NIE USTALAJĄ stawek VAT. Robi to rząd i sejm. Tak samo, jak zasady odbierania i gospodarowania odpadami. Samorządy tylko realizują rządowe i sejmowe ustalenia spisane w ustawie. Ale to prawda, że śmieci to dobry biznes. Proszę spojrzeć w stronę Ostrowa, gdzie znajduje się wysypisko.

   Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 11:36
  Permalink

  I jest odpowiedz ,dlaczego nie płacimy za faktycznie oddawane worki tylko od osoby.można manipulować ceną.Poprzednią podwyżkę dość znaczną,Burmistrz tłumaczył,że Gmina nie może dokładać i to się musi samofinansować . W tym roku koszt 27,50zł ,ale wspaniałomyślnie 23,50zł.Coś krótka pamięć Panie Burmistrzu,,chyba że prawo się zmieniło.

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 08:42
  Permalink

  Zaczyna się patologia, był prezydent zamiast latać i się głupio uśmiechać trzeba było zapytać z czego mieszkańcy Sędziszowa mają płacić za te durne śmieci skoro fabryki zwalniają, roboty brak, jedzenie drożeje kryzys idzie to dokręcić śruby ludziom może zaczną jeszcze jeść te śmieci wstyd burmistrzu , dziadostwo

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 07:41
  Permalink

  No pewnie firmę zmienili to trzeba podnieś śmieci.

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2020 o 05:51
  Permalink

  Trzeba było uchwalić przed wyborami i przed przyjęciem prezydenta,ah te decyzje…

  Odpowiedz
 • 17 lipca 2020 o 20:33
  Permalink

  A dlaczego nie 50,60 albo 70 od osoby… czy ktoś jeszcze to kontroluje.Jak się przyciśnie lud,to wszystko przejdzie.Jakie tam obciążenie dla rodziny…zapłacimy.Jeszcze zróbcie kody na workach i kontrolujcie rodziny.Aha i jeszcze kary,kary i jeszcze raz kary…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.