Orech promocje

Budżet Gminy Ropczyce na 2021 uchwalony. Na jakie inwestycje mogą liczyć mieszkańcy?

Prawie 144 mln zł po stronie dochodów i przeszło 149 mln zł po stronie wydatków – tak kształtuje się budżet gminy Ropczyce na 2021 rok. Zazwyczaj do najciekawszych budżetowych informacji należą te związane z planowanymi inwestycjami.
Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w tym roku w gminie Ropczyce?

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ropczycach – 30 grudnia 2020 – została przyjęta uchwała budżetowa na 2021 rok. Wydatki budżetowe na przyszły rok są najwyższe w porównaniu do ostatnich lat. Wśród nich majątkowe to ponad 16 mln złotych. Na liście zadań i inwestycji znalazły się:

 • rozbudowa ulicy Przemysłowej w Ropczycach,
 • budowa wodociągu Lubzina-Okonin-Łączki Kucharskie oraz odcinka kanalizacji w Brzezówce,
 • przebudowa targowiska oraz projekt i budowa dworca autobusowego (oba zadania w Ropczycach),
 • przebudowa i budowa dróg gminnych, chodników i oświetlenia ulicznego,
 • wkład finansowy na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej w miesjcowości Łączki Kucharskie
Zwiększenie wydatków na pomoc społeczną i oświatę

W ostatnich latach można zauważyć, że największe wydatki gminy to środki przeznaczone na oświatę i pomoc społeczną. W tym roku, właśnie na wypłatę świadczeń 500+, a także innych zasiłków w ramach pomocy społecznej, gmina przeznaczy ponad 53 mln złotych. Jest to kwota o około 7 mln wyższa niż roku ubiegłym. Na oświatę i wychowanie z budżetu zostanie przekazane ponad 48 mln złotych, z czego 23 mln pochodzą ze środków własnych gminy.

9 radnych wstrzymało się od głosu

Budżet na rok 2021 został uchwalony, ale ustawę poparło tylko 11 radnych. Podczas głosowania 9 radnych z Klubu PiS wstrzymało się od głosu. Taki krok nie zablokował przyjęcia budżetu, ale – jak twierdzą sami radni – chcieli w ten sposób pokazać, że projekt ma wiele braków, że nie jest zrównoważony i nie spełnia wielu oczekiwań mieszkańców.

3 komentarze na temat “Budżet Gminy Ropczyce na 2021 uchwalony. Na jakie inwestycje mogą liczyć mieszkańcy?

 • 6 stycznia 2021 o 15:36
  Permalink

  Co za kraj żeby przekręty za grube banki legalnie przedstawiać jako budżet. Ciekawi mnie strasznie tłumaczenie za parę lat odnośnie PKS targowiska itp. Dla dobra obywateli co ?

  Odpowiedz
  • 25 stycznia 2022 o 19:04
   Permalink

   Płacę podatki mieszkam w Ropczycach cale życie a nie mogę doprosić się od kilku dobrych lat oświetlenia!!! Rozbudowy drogi, wymiany lamp na Ledy na to mają a na 2 lampy nie bo nie mieszka tu nikt z koryta na mojej ulicy ??????!! Złodzieje

   Odpowiedz
 • 5 stycznia 2021 o 21:28
  Permalink

  A gdzie budowa szkoły w Witkowicach tak szumnie przedstawiana i zbierane podpisy. Przecież była na początku kadencji zapowiadana przez Pana Burmistrza i co? I nie mówcie, że Państwo nie dało, bo tak to można nawet lotnisko obiecać, a później się tłumaczyć że rząd nie dał.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *