Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

UWAŻAJ NA FAŁSZYWE WIADOMOŚCI E-MAIL

Funkcjonariusze ostrzegają przed fałszywymi mailami, w których przestępcy poprzez różnie sformułowane wiadomości, nakłaniają do pobrania pliku, który może zawierać złośliwe oprogramowanie. W związku z tym, podczas korzystania z poczty, zachowajmy szczególną ostrożność i nie otwierajmy załączników do wiadomości mailowych nadesłanych od nieznanych osób.

Fałszywe wiadomości pozornie wyglądające jak autentyczne, w rzeczywistości bardzo często są wysłane z zagranicznego serwera. Oszuści, aby uwiarygodnić ich prawdziwość, posługują się grafiką podobną do tej używanej przez różnego rodzaju instytucje. Często przybierają one formę powiadomienia o zapłacie bądź prośbę o potwierdzenie otrzymania płatności. Dla adresata poczty, taka wiadomość wygląda jak autentyczna, jednak załącznik dołączony do wiadomości może zawierać złośliwe oprogramowanie, które pozwala na przechwycenie danych poufnych np. loginu i hasła do bankowości elektronicznej.

Pojawiają się także wiadomości wysyłane rzekomo przez funkcjonariuszy policji, które mogą np. informować o konieczności zgłoszenia się w celu przesłuchania w najbliższej jednostce policji. W mailu znajduje się załącznik, którego otworzenie może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

W przypadku otrzymania wiadomości od nieznanej osoby podejdźmy do jej treści ostrożnie, dokonując porównania czy wiadomość ma odzwierciedlenie z rzeczywistymi działaniami i pochodzi rzeczywiście od wskazanego nadawcy.

Pamiętajmy! Wysyłane przez funkcjonariuszy drogą elektroniczną wiadomości nie zawierają linków odsyłających do stron internetowych, ani spakowanych plików, które odbiorca powinien odpakować.

źródło: KPP Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *