Orech promocje

Chwała bohaterom! Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu… – tak brzmi preambuła ustawy o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dziś 1 marca 2021 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on uchwalony przez Parlament 3 lutego 2011 roku. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ich bohaterstwo i poświęcenie.

Święto przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku – dzieło Armii Krajowej.

70 lat temu w  więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel z Zagorzyc.

Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Nawsiu przygotowała film i dekoracje budynku szkoły ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNY:

🇵🇱CZAS NIEZŁOMNYCH🇵🇱

,,…żyli prawem wilka…”

Silni…
Niezależni…
Niezłomni…
Niepokorni…
Niepokonani…
Wyklęci…
WOLNI!

WOLNOŚĆ MA WYSOKĄ CENĘ! 🇵🇱
Pamiętamy!!!

Film został zrealizowany w piwnicach szkoły w Nawsiu przez uczniów klasy siódmej i ósmej przy współpracy nauczycieli oraz pracowników szkoły ⤵

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego podziemia Niepodległościowego, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i stawiali opór sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu jej komunistycznym władzom ze Wschodu. Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. 

PAMIĘTAMY – Cześć i Chwała Bohaterom!

zdjęcia i film: Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Nawsiu, zdjęcie główne: IPN

2 komentarze na temat “Chwała bohaterom! Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 1 marca 2021 o 10:21
    Permalink

    Ktoś kto nadał tym bohaterom przydomek „wyklęci” ( chyba przez komunistów ) , powinien zostać przeklęty. To byli Żołnierze Niezłomni i tak trzeba o nich mówić !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.