Orech promocje

APLIKACJA pomagająca znaleźć osoby uchylające się od opłaty za wywóz śmieci w Gminie Ropczyce

Samorząd Gminy Ropczyce poinformował, że planuje wdrożenie aplikacji, która wychwytuje osoby nieujęte w deklaracjach śmieciowych. Gmina bierze przykład z innych samorządów, które już z tej formy kontroli korzystają.

Samorządy zdobyły narzędzie, dzięki któremu mogą wyszukać osoby uchylające się od płacenia za wywóz odpadów. To specjalna aplikacja pobierająca dane m.in. z ewidencji ludności, z ośrodka pomocy społecznej, w tym osób pobierających świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Następnie porównuje się je z liczbą osób podaną w deklaracjach śmieciowych. Świdnikowi, który jest prekursorem tego rozwiązania, udało się w ten sposób namierzyć blisko 1,5 tys. takich mieszkańców. 

Gmina Ropczyce informuje, że osoby składające fałszywe deklaracje śmieciowe robią to kosztem wszystkich pozostałych mieszkańców, którzy za nich płacą. Każdy ma możliwość składania korekty swoich deklaracji „śmieciowych”. Na początku będą wysyłane wezwania do złożenia wyjaśnień po weryfikacji wyników aplikacji – prawdopodobnie już w czerwcu. Po dokładnej weryfikacji, zgodnie z zapisami Ordynacji Podatkowej, w momencie wykrycia niezgodności, możliwe będzie naliczenie zaległej opłaty do 5 lat wstecz osobie, która dotychczasową deklarację złożyła.

Jeden komentarz na temat “APLIKACJA pomagająca znaleźć osoby uchylające się od opłaty za wywóz śmieci w Gminie Ropczyce

  • 13 kwietnia 2021 o 10:39
    Permalink

    Bardzo dobrze, jak nastał wywóz odpadów to co przebieglejsi janusze szydzili z tych co płacili ,,aleś głupi, po coś się deklarował, teraz płać”, albo ,, co ?!, za śmieci bede płacił, jeszcze czego”.
    Chociaż, znam też ludzi w podeszłym wieku, żywiących się własnym nabiałem, warzywami i drobiem, którzy do sklepu chodzą jedynie po zapałki, nie kupują nowych ubrań i faktycznie nie produkują żadnych odpadów, a płacą od osoby jak wszyscy. Jedyny odpad, który co jakiś czas pojawia się w ich domu to foliowe worki z PUK-u.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *