Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

81 ROCZNICA MORDU W LUBZIŃSKIM LESIE

16 czerwca w lesie lubzińskim obchodzono 81 rocznicę zamordowania w tym miejscu około 100 Polaków przewiezionych z Rzeszowa. Rzezi tej dokonali hitlerowcy w 1940 roku. Ciała pomordowanych – kobiet, mężczyzn i dzieci ekshumowano po wojnie i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu w Dębicy.

Co roku w rocznicę tej zbrodni na miejscu rzezi, przy stojącym tam pomniku mają miejsce uroczystości upamiętniające. Bierze w nich udział społeczność Lubziny, młodzież, dzieci, kombatanci, przedstawiciele organizacji społecznych i władz.

W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia, wydarzenie to miało skromniejszy przebieg. Uczestniczyli w nim: Wiceburmistrz Dębicy Maciej Małozięć, Przewodniczący Rady Miejskiej z Ropczyc Grzegorz Bielatowicz, Sekretarz Gminy Wiesław Maziarz, Przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Proboszcz Lubziny Ryszard Pietrasik i ksiądz M. Marć oraz młodzież, nauczyciele miejscowej szkoły z Dyrektorem Sławomirem Marcińcem.

Program artystyczny pod tytułem „Ocal nas, Panie, od nienawiści i pogardy” przygotowały dzieci z klasy III i VIIIb Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Lubzinie. Akompaniament na akordeonie wykonał absolwent tej szkoły, M. Płoch. Modlitwy w intencji zabitych prowadził ksiądz Marć, a po nich pod pomnikiem delegację złożyły wieńce.

fot. TVM Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.