Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Dramatyczny apel ojca o porwaniu 6-latki z Ropczyc to FAKE NEWS

W sieci niedawno pojawiło się nagranie z rzekomego porwania 6-letniej Mai z Ropczyce – JEST ONO FAŁSZYWE. Nie było żadnego porwania dziecka, to oszuści wkradają się na Facebooka i próbują wyłudzić wasze dane. Poniżej wyjaśniamy zaistniałą sytuację.
Apel o udostępnianie

„Proszę o chwile uwagi, wczoraj nieznajomy facet porwał moją 6-letnią córcię białym samochodem marki bmw. Na szczęście policja zgodziła się opublikować nagranie z kamer na stacji benzynowej. Proszę wszystkich o obejrzenie nagrania oraz UDOSTĘPNIENIE posta” (pisownia oryginalna) – taki dramatyczny apel ojca możemy znaleźć na portalu społecznościowym Facebook.

To FAKE NEWS – chodzi o wyłudzenie danych

„Fake news” to po prostu fałszywa wiadomość. Ta informacja z naszego regionu już kolejny raz pojawia się w Internecie. Niestety ktoś podszył się pod konto Pana Marcina i rozpowszechnia nieprawdziwe treści. Jak podaje portal Spider’s Web, „Po kliknięciu w link zostaniemy poproszeni o potwierdzenie wieku, co ma wymuszać ponowne logowanie na stronie przypominającej Facebooka. Dane zostaną oczywiście przejęte, jeżeli je podamy.”

CERT Polska ostrzega

Zespół CERT został powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Ich uwadze nie uszła także ta sprawa. W tym oraz innych tego typu przypadkach zalecane jest ograniczone zaufanie do tego typu treści. Powinna nam się zaświecić w głowie „czerwona lampka”, szczególnie gdy widzimy podejrzany link np. „kompasy.icu”. Absolutnie nie wolno nam w niego klikać. Co jednak zrobić gdy już kliknęliśmy?

Co należy zrobić widząc podejrzane treści?

Jeżeli natomiast daliśmy się wprowadzić w błąd i podaliśmy dane do logowania a konto nie zostało jeszcze przejęte powinniśmy:

  • Wylogować się ze wszystkich aktywnych sesji na naszym koncie;
  • Zmienić hasło i aktywować uwierzytelnianie dwuskładnikowe;
  • Sprawdzić, czy nie zostały podłączone do konta nieznane i podejrzane aplikacje.

fot. screen fałszywej informacji – fb

Jeden komentarz na temat “Dramatyczny apel ojca o porwaniu 6-latki z Ropczyc to FAKE NEWS

  • 1 października 2021 o 22:57
    Permalink

    Taki wygląd fejsbukowych madek i urzyszkodników.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *