Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Katastrofa budowlana, pożar i ofiary pod gruzami – na szczęście to tylko ćwiczenia KSRG [zdjęcia]

W sobotę 11 września 2021r. przeprowadzone zostały ćwiczenia dla jednostek krajowego systemu ratowniczo gaśniczego z powiatu ropczycko-sędziszowskiego i wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Ropczyce. Ćwiczenia przygotowała i przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w Ropczycach.

W ćwiczeniach wzięło udział blisko 150 strażaków ćwiczących, kilkunastu pozorantów i podgrywających. Rozpoczęły się one w sobotni poranek o g. 8:40 i zakończyły o g. 15.

Ćwiczenia odbyło się w dwóch miejscach i w dwóch grupach: pod remizą OSP Lubzina i remizą OSP Cierpisz, ich przebieg opierał się na realizacji 4 epizodów:

  1. Pożar lasu po uderzeniu pioruna w obóz harcerski (miejsce – Lubzina, 9 osób poszkodowanych).
  2. Katastrofa budowlana w jednej z firm, osoby przygniecione przez gruz, płyty betonowe (miejsce- Brzezówka, skład budowlany).
  3. Pożar wielkopowierzchniowy na składowisku odpadów (miejsce- Kozodrza).
  4. Ratownictwo wodne – przewrócona łódka z wędkarzami i porażenie 2 operatorów prądem elektrycznym na pływającej platformie (miejsce – akwen wodny w Czarnej Sędziszowskiej)
1 epizod – Pożar lasu po uderzeniu pioruna w obóz harcerski ⤵
2 epizod – Katastrofa budowlana w jednej z firm ⤵
3 epizod – Pożar śmietniska ⤵
4 epizod – Ratownictwo wodne ⤵

Po wyczerpujących ćwiczeniach odbył się wspólny posiłek regeneracyjny strażaków ⤵

Tegoroczne ćwiczenia miały na celu między innymi: doskonalić współdziałanie sił ratowniczych – jednostek PSP i OSP z terenu powiatu ropczycko-sędziszowskiego, sprawdzić oraz doskonalić  umiejętności dowodzenia związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą PSP oraz wytypowanych dowódców OSP. Podstawowymi elementami które realizowane były podczas ćwiczeń to:

  1. -udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
  2. – ewakuacja osób w tym o ograniczonej zdolności poruszania się z zagrożonych terenów i obiektów ,
  3. – prowadzenie działań ratowniczych z użyciem sprzętu pływającego na akwenach wodnych,
  4. – prowadzenie działań ratowniczych z użyciem sprzętu hydraulicznego, pneumatycznego oraz innego sprzętu będącego na wyposażeniu ćwiczących zastępów,
  5. – gaszenie pożarów wielkopowierzchniowych,
  6. – dostarczania niezbędnej ilości środków gaśniczych na znaczne odległości, z wykorzystaniem zasobów wodnych naturalnych i przygotowanych do celów gaśniczych.

źródło zdjęć: KP PSP Ropczyce, OSP KSRG Sędziszów Młp., OSP Ropczyce -Śródmieście, KSRG OSP Wielopole Skrzyńskie, TV Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *