Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Przypomnieli dawne obrzędy i zwyczaje

W Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. zaprezentowały się podkarpackie grupy obrzędowe. Przeczytajcie nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu kulturalnym.
Konkurs Wojewódzki

W dniach 4-5 września tego roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim miał miejsce 33. Wojewódzki Konkurs „Ludowe obrzędy i zwyczaje”. Jest to jeden z najstarszych konkursów na terenie naszego kraju. Jest on organizowany od prawie 35 lat (od 1987 roku) a jego nadrzędnym celem jest ochrona oraz popularyzacja tradycyjnego folkloru – w szczególności autentycznych obrzędów i zwyczajów. Sędziszowski dom kultury sześciokrotnie gościł uczestników tego konkursu, którego głównym organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Ciąg dalszy nastąpi

W ramach tegorocznego konkursu zaplanowane jest także zorganizowanie warsztatów dla kierowników zespołów obrzędowych. Warsztaty te zaplanowano na 10 września 2021 r.  a ich tematem jest: „Jadło w obrzędowości rodzinnej i dorocznej u Lasowiaków”. Jak podaje portal Wikipedia: „Lasowiacy, Lesioki – grupa etnograficzna zamieszkująca głównie Równinę Tarnobrzeską i Płaskowyż Kolbuszowski”. Konkurs dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

fot. TV Sędziszów Młp.

Jeden komentarz na temat “Przypomnieli dawne obrzędy i zwyczaje

  • 7 września 2021 o 14:00
    Permalink

    Chciałbym, żeby takie czasy wróciły. Dzisiaj nawet święta traktuje się jedynie jako okazję do ochlejstwa, obżarstwa i gnuśnienia w łóżku przy durnej TV. Za Pogaństwa specjalnie z dużej litery ludzie spędzali dziesiatkami wszelakie święta i były to swięta z rozmachem, ognie, śpiewy, tańce, teraz mamy ciężarówkę coca-coli i Kevina samego w domu. Dawniej ludzie się znali i sobie pomagali, teraz nie wiemy nawet kto mieszka dom obok, a najlepiej jeszcze by go było ciągać po sądach z zawiści i złośliwości.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *