Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

DPS-y w powiecie ropczycko-sędziszowskim ze wsparciem finansowym od rządu

Sporą pomoc finansową od Państwa otrzymają Domy Pomocy Społecznej z czterech podkarpackich Powiatów. Okoliczności tego wsparcia relacjonujemy w naszym poniższym artykule.
Ile i na co otrzymają?

Prawie 2 miliony złotych z budżetu państwa otrzymają Domy Pomocy Społecznej z czterech podkarpackich powiatów. „Ważne jest to, aby funkcjonujące domy pomocy społecznej na terenie województwa były zabezpieczone pod względem finansowym i właściwie chronione w czasie epidemii COVID-19” – mówiła podczas środowej konferencji wojewoda podkarpacka, Ewa Leniart. Środki finansowe będą przeznaczone m.in. na wynagrodzenia dla pracowników DPS-ów, zapewnienie kadry oraz zakup środków ochrony osobistej, sprzętu i wyposażenia.

Które DPS-y otrzymają pomoc?

Dotację otrzymają DPS-y z poniższych powiatów:

 • ropczycko-sędziszowskiego – 77 000 złotych dla 2 DPS-ów (w Lubzinie oraz Rudzie);
 • dębickiego – 123 000 złotych, dla 2 DPS-ów (w Dębicy i Parkoszu);
 • jarosławskiego – 156 000 złotych, dla 4 DPS-ów (w Jarosławiu, Sośnicy, Moszczanach a także w Wysocku);
 • rzeszowskiego – 143 000 złotych dla 4 DPS-ów (w Górnie, Dynowie, Kąkolówce oraz Chmielniku).
Dlaczego to takie ważne?

„Domy pomocy społecznej w głównej mierze utrzymują się z wpłat pensjonariuszy, dlatego teraz ta pomoc jest dla nas niezwykle potrzebna” – przypomniał Piotr Chęciek, starosta powiatu dębickiego. Dzięki Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19, domy pomocy społecznej w lutym 2021 otrzymały dodatkowe środki w wysokości niecałych 3 mln złotych, z przeznaczeniem na zabezpieczenie przed wzrostem zakażeń, wywołanych koronawirusem. Tylko w tym roku z budżetu wojewody dla domów pomocy społecznej przekazano dodatkowe środki w łącznej wysokości blisko 4 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie ich działalności bieżącej.

Wojewoda przypomina

Warto w tym miejscu zauważyć, że w województwie podkarpackim funkcjonują 53 domy pomocy społecznej a 48 z nich jest objętych stałym dofinansowaniem z budżetu państwa. W tych placówkach łącznie znajduje się prawie 5000 miejsc. Według danych, przekazanych przez wojewodę, 82 procent pensjonariuszy DPS-ów zostało już zaszczepionych. „I dzięki temu nie ma na ten moment ognisk COVID-19 w tych placówkach” – podkreśliła Ewa Leniart. „Teraz jest dobrze, ale inaczej sytuacja wyglądała jesienią ubiegłego roku, kiedy głównymi miejscami zainfekowania koronawirusem były właśnie domy pomocy społecznej. Narażeni byli pensjonariusze DPS-ów, jak i personel” – zaznaczyła wojewoda.

fot. Starostwo Powiatowe w Ropczycach

3 komentarze na temat “DPS-y w powiecie ropczycko-sędziszowskim ze wsparciem finansowym od rządu

 • 7 października 2021 o 22:42
  Permalink

  Szaleństwo. 77 tysi na dwa dpsy. Kwota oszałamia. Pisdzielce sukces odtrabily. Matoly uwierzyły i dalej będą na nich głosować bo “dajo”. Ceny w sklepach miażdżą. Inflacja rośnie. Gruby z nbpu dalej będzie inwestował w złoto na wzór Amber gold bo to naród kupuje. Etc, etc. “O nieszczęsne królestwo i zgubienia bliskie”

  Odpowiedz
 • 7 października 2021 o 15:41
  Permalink

  ROBI WRAŻENIE . Olbrzymia dotacja ,która wystarczy na utrzymanie jednego pensjonariusza i to nie przez rok tylko przez 9 miesięcy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *