Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Gmina Ropczyce pokrzywdzona w podziale pieniędzy z „Polskiego Ładu”? Urzędnicy komentują

Niedawno zostały ogłoszone wyniki naboru wniosków w Rządowym Funduszu: Program Inwestycji Strategicznych „Polski ład”. Jak zauważa ropczycki magistrat, najmniej środków w powiecie przyznano gminie Ropczyce. Przeczytajcie o kulisach sprawy.
Kasa dla Ropczyc

25 października 2021 roku podano do wiadomości publicznej wyniki podziału środków z programu „Polski ład”. Spośród trzech wniosków, złożonych przez Gminę Ropczyce, dofinansowanie otrzymał ten z najmniejszą kwotą – 3 325 000 złotych. Środki te mają być przeznaczone na remont ulic: Krakowskiej, Króla Kazimierza i Grunwaldzkiej. Czy jednak to jedyna inwestycja strategiczna w ropczyckiej gminie? Urząd Gminy Ropczyce na swojej stronie internetowej opublikował wpis w tej sprawie.

Sprawiedliwy podział?

Gmina podkreśla, że przepadł wniosek na budowę wodociągu w Łączkach Kucharskich (wnioskowano o kwotę 5 200 000 zł). Jak zauważają samorządowcy z Ropczyc, jest to dość dziwne, ponieważ zgodnie z założeniami programu „Polski ład”, właśnie takie inwestycje miały być traktowane priorytetowo. Po raz kolejny zlekceważono także wniosek, dotyczący budowy szkoły w Witkowicach (kwota, która widniała na wniosku to 26 775 000 zł). „Pozostałe gminy w naszym powiecie zostały potraktowane bardziej łaskawie. Dwie (Wielopole i Iwierzyce) otrzymały blisko 10 mln zł, a Sędziszów Młp. ponad 11 mln zł. Powiat ropczycko-sędziszowski został dofinansowany kwotą ponad 14 mln zł.” – ze smutkiem konstatuje ropczycki magistrat.

Merytoryczna ocena wniosków

Urząd zauważa, że w merytoryczną ocenę rozpatrywanych wniosków trudno momentami uwierzyć. Jak piszą pracownicy magistratu, nie warto też brać pod uwagę argumentu, że wnioski gminy Ropczyce były napisane z błędami. Takie bowiem obiegowe opinie krążyły przy poprzednim naborze. „Formularz, formatu A4, zawierał w połowie rubryki z danymi adresowymi i nazwą zadania; tylko jedno pole (ograniczone ilością znaków) służyło do opisu zadania. Dwa wnioski konkursowe mieściły się w I priorytecie: na remont ulic w centrum Ropczyc (wybrany) oraz na budowę wodociągu w Łączkach Kucharskich. Wniosek dotyczący inwestycji w Witkowicach mieścił się w III priorytecie.” – wyjaśnia magistrat.

Jak to? Rząd nam daje!

Magistrat pisze, że warto zauważyć fakt, że rząd, czy partia rządząca nam niczego nie daje. To jedynie ponowny podział środków, które rząd wziął od samorządów a teraz częściowo je oddaje. „Mają być przeznaczone na inwestycje (to bardzo dobrze), ale gminom brakuje środków na bieżące funkcjonowanie (utrzymanie szkół, przedszkoli, oświetlenie i sprzątanie ulic, odśnieżanie, budownictwo mieszkaniowe, itp.).” – zauważa z żalem Urząd Gminy Ropczyce we wpisie na swojej stronie.

Zamieszczamy także zdjęcia do wniosków o dofinansowanie z „Polskiego ładu”, o których mowa w tekście, na które powołuje się Urząd Gminy w swoim wpisie, celem weryfikacji argumentów w nim zawartych.

źródło zdjęć: Urząd Miasta Ropczyce

6 komentarzy na temat “Gmina Ropczyce pokrzywdzona w podziale pieniędzy z „Polskiego Ładu”? Urzędnicy komentują

 • 30 października 2021 o 19:55
  Permalink

  Byli już tacy co wiek emerytalny podnosili, a drudzy mówili że pieniędzy nie ma i nie będzie – im już dziękujemy.

  Odpowiedz
  • 3 listopada 2021 o 19:41
   Permalink

   A Ty dalej wierzysz że PISd daje Ci kasę ze swojej kieszeni? Pieniędzy nie ma chyba że wezmą Tobie!!!

   Odpowiedz
  • 4 listopada 2021 o 11:23
   Permalink

   poprzednicy nie dali ale tez nie zabrali w takich ilościach

   Odpowiedz
 • 30 października 2021 o 09:14
  Permalink

  Kwota 58 mln może i robi wrażenie,ale to tylko ok. 1 miesiąc podatków jakie generuje Ropczycko-Sędziszowski,Tak też można na to spojrzeć.Nikt wam nie daje,tylko cząstkę oddaje.

  Odpowiedz
 • 29 października 2021 o 11:36
  Permalink

  A trzeba dorzucić w Ropczycach most i wiadukt na drodze 986 wtedy wyjdzie, że to inne gminy są poszkodowane, wszystko zależy jak się patrzy i kogo chce się uderzyć.

  Odpowiedz
  • 29 października 2021 o 22:08
   Permalink

   Skoro taka retoryka to Sędziszow powinien mieć doliczone pieniądze które na inwestycje w tej gminie dostało starostwo powiatowe. Udajesz że nie wiesz o co chodzi? Poza tym przy takiej inflacji żadna z tych inwestycji w kosztorysie się nie zmieści. Podziękuj PiSowi

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.