Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Jest decyzja w sprawie budowy suchego polderu w Górze Ropczyckiej

Jak już pisaliśmy TUTAJ budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Górze Ropczyckiej jest przedmiotem wielu rozmów między mieszkańcami. Szczególnie tymi, których dotknęła powódź z 2010 r. Celem budowy tego zbiornika jest zabezpieczenie przed falą powodziową na rzece Budzisz. Nowe informacje w sprawie relacjonujemy poniżej.
Rzecznik potwierdza – jest decyzja

Tak jak poprzednio, w sprawie planowanej budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Górze Ropczyckiej skontaktowaliśmy się z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w Rzeszowie, który jest realizatorem tego zadania. Rzecznik prasowy Wód Polskich, Pan Krzysztof Gwizdak poinformował nas, że Wody Polskie uzyskały, podpisane przez Wojewodę, pozwolenie na realizację inwestycji z dnia 1 września 2021 roku.

Wykup działek jest w toku

W tym momencie mocą tego postanowienia około 120 działek trafiło do Skarbu Państwa. Na mocy ustawy właścicielom należą się jednak odszkodowania. W październiku będą wysyłane do nich operaty szacunkowe a kwota na odszkodowania jest zabezpieczona. Jeśli dana oferta dla właściciela spotka się z akceptacją, odszkodowanie jest wypłacane a temat własności danej działki jest zamknięty. W przypadku braku akceptacji oferty – właściciel może się odwołać do Wojewody.

Oczekiwanie na nowe perspektywy finansowe z UE

Ponieważ szacunkowy koszt robót w obszarze tej inwestycji to około 40 milionów złotych (co jednak, ze względu na inflację, może ulec zmianie) a dotychczasowa pula środków unijnych jest już niemal w całości wyczerpana, należy oczekiwać na zapisy szczegółowe programów operacyjnych, dysponujących środkami z Unii Europejskiej. Wniosek o dofinansowanie nie jest jeszcze wobec tego złożony. Pieniędzy po prostu na tą chwilę nie ma. Ciężko w związku z tym podać choćby przybliżony termin realizacji inwestycji w Górze Ropczyckiej.

Ale przecież kroki są podjęte

Nie zmienia to faktu, że postępowanie trwa i jest podjętych wiele działań. Można zatem założyć, że podobnie jak w innych tego typu przypadkach, rozpoczęcie finalnego etapu realizacji inwestycji nastąpi za około 2 lata. Prawdopodobnie powrócimy więc jeszcze do tej sprawy by ją w pełni zrelacjonować.

8 komentarzy na temat “Jest decyzja w sprawie budowy suchego polderu w Górze Ropczyckiej

 • Pingback:Są pieniądze na wykup gruntu pod suchy polder w Górze Ropczyckiej - Portal Ropczycko-Sędziszowski - RRS24.NET

 • 10 października 2021 o 21:06
  Permalink

  do Kmiecia się wybieram.Najpierw zrobić kanalizację w Zagorzycach i Szkodnej a potem niby polder.Bedzie kilkadziesiąt zdjęć zrobionych z rowów jak szambo płynie w ww.wioskach,które trafią do burmistrza , wojewody,ministra środowiska i także UE.ZOBACZYMY JAK KMIEĆ BĘDZIE SIĘ Z TEGO TŁUMACZYŁ.

  Odpowiedz
 • 9 października 2021 o 13:39
  Permalink

  Zdecydowanie zalew mokry w obecnych czasach gdy są ogromne niedobory wody byłby lepszy.

  Odpowiedz
 • 9 października 2021 o 13:32
  Permalink

  a dajcie spokój , pamiętam czasy gdzie Sędziszów był ” zadupiem zabitym dechami ” wszyscy śmiali ze Sędziszowa … teraz można z podziwem patrzyć , tu bloki , tu staw , tu boiska , wygląd miasta , ciągłe inwestycje .. jedno pytanie tylko mi się nasuwa : gdzie są pieniądze na to w Ropczycach ?
  Ludzie jak jest źle to trzeba coś zmienić przecież , ciągłe mydlenie oczy że nie ma kasy już chyba wszystkim powinno dać do myślenia bo na przykładzie Sędziszowa widać że kasa jest , tylko trzeba chcieć coś zrobić , Pan Bujak z całym szacunkiem powinien iść do Pana Kmiecia na nauki jak rządzić , drugie rozwiązanie : wypalenie zawodowe to już choroba i można iść na L4 Panie Bujak .
  Ciągłe mydlenie oczu , kasa na koncie sie zgadza to po co się wychylać … zawsze można zrobić imprezę na rynku i dumnie pod pachą z proboszczem coś chlapnąć , przeciąć jakąś wstęgę w 10 osób , coś poświęć znów aby nudów nie było i tak się toczy czas do ciepłej emeryturki , nie dziwię się już starym pracownikom , ale jak widzę jak młodzież dumnie z burmistrzem i plebanem hucznie otwierają kolejny kicz to … przecież oni będą działać tak nadal i się nie wychylać bo po co , tak bezpieczniej , tu się nic nie zmieni … tu trzeba kogoś nowego , świeżego , a te rodzinki ze stołków po prostu wywalić , śmiech mnie ogarnia jak jestem w urzędzie czekam w kolejce a Pani z kubeczkiem kawki i papieroskiem + zapalniczka spacerkiem , rozmawiając przez telefon idzie sobie … i tak w ciągu ok 50 minut 4 razy :):) wszak to urząd , ona jest dla nas ! pracując na taśmie jak mi sie przerwa dostanie to wyciągam 3 szlugi w 5 minut bo przerwa krótka , trzeb zjeść , zapalić , zrobić kawę i wypić , ja wiem że ta Pani jak i reszta nawet nie wie co to jest praca … i mało tego , jakiś szef tego cyrku nic nie widzi ! jest ok ! nie ma sprawy ! wszyscy są zawaleni robotą tak że nie ma czasu i trzeba w kolejce siedzieć godzinkę , a co tam , my wszyscy mamy czas biorąc urlop w pracy aby se posiedzieć w urzędzie ….Wiem że moja wypowiedz jest nie składna , ale sens każdy chyba zrozumie , ide na taśmę bo koniec przerwy , a tej paniusi życzę aby popracowała obok mnie ..

  Odpowiedz
  • 10 października 2021 o 17:31
   Permalink

   Jako zakochany w mieście sędziszowianin, śmiem twierdzić że dalej to dziura zabita dechami. Wystrczyło wyjechać z miasta na kilka lat i porównać je z innymi ościennymi miastami. Młodzi wyjeżdzają z Sędziszowa i osiedlają się gdzie indziej. Miasto się starzeje. Najgorsze to że mając zjazd z autostrady w gminie, nic z tym nie zostało zrobione. Dalej zjeżdża się w borkowskie pola. Nowych Miejsc pracy dalej w mieście jak nie było tak nie ma. A jak są to za śmieszne pieniądze. Żadnych większych inwestycji. Nie mówił bym tak gdybym nie zmienił miejsca zamieszkania na kilka lat , i po tym mi się oczy otworzyły

   Odpowiedz
  • 10 października 2021 o 19:52
   Permalink

   Bardzo trafne obserwacje. Tylko jeden jest sposób jak to zmienić. Wiadomo, przy urnach wyborczych. A dla p. Burmistrza Sędziszowa wielkie brawa. Gdyby tacy burmistrzowie działali w Sędziszowie od momentu przełomu, to Sedziszow byłby liderem wśród miast tej wielkości w skali całej Polski.

   Odpowiedz
 • 8 października 2021 o 22:32
  Permalink

  A mogło być jezioro rozwinęłaby się turystyka i wogole mielibyśmy miejsce do wypoczynku latem… Zastanawiam się co stanęło na przeszkodzie by tego nie uczynić a wcześniej zrobic kanalizacje w Zagorzycach i Szkodnej. Nikt nie wie co to jest powódź i jakie szkody czyni jeśli tego nie przeżył. Ja miałam te przyjmnosc conajmniej 4 krotnie. Nikomu nie życzę aby musiał robi remont domu ogrodzenia o sprzątaniu nie wspomnę kilogramów szlamu i błota. Czekajcie dalej z decyzjami. W końcu to tylko wioski … choc miasto również ucierpi… a może nie. Czy widział ktos z samorządowców oraz służb wodnych jak obecnie wyglada koryto rzeki budzisz w jej górnym biegu. Zarośnięte zaśmiecone. Strach pomyśleć co by się stało jakby obecnie przyszedł opad tak gwałtowny jak 11 lat temu. Sedziszow pływały cały o Zagorzycach i innych miejscowościach nie wspomnę.

  Odpowiedz
 • 8 października 2021 o 20:03
  Permalink

  A w Ropczycach zbudują kolejny chodnik. A
  1. polderów jak nie było tak nie będzie i za chwilę znowu powódź stulecia
  2. Zero inwestycji w porównaniu do Sędziszowa
  Gratulujemy szanownemu burmistrz coś tam zwał jak zwał

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *