Orzech promocje

ROCHY z Sędziszowa Młp. zajęły 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie

Przed chwilą zakończył się ogólnopolski konkurs tańca ludowego, w którym wspaniale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca ROCHY. Garść szczegółów zamieszczamy w poniższym artykule.
Konkurs prawdziwie tradycyjny

W dniach 15-17 października 2021 roku odbył się w Trzcianie koło Rzeszowa oraz w samej stolicy województwa podkarpackiego 37. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego. Nadrzędnym celem tego konkursu, jak podają organizatorzy jest:  „ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego”. Konkurs stale od 1984 r. skupia sympatyków folkloru, głównie tancerzy, lecz także muzykantów i śpiewaków, którzy prezentują regionalne tańce. Przykładowo dla podkarpacia charakterystyczne są formy taneczne: lasowiak, tramla, cebula, polka w lewo, polka drąg i inne.

Piątkowe seminarium i sobotni przegląd konkursowy

15 października w WDK w Rzeszowie o godz. 10.00 miało miejsce seminarium warsztatowe o tematyce folkloru Lachów Sądeckich. W dniu następnym, 16 października 2021 r. w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie odbył się przegląd konkursowy tradycyjnych ludowych tancerzy z całej Polski. Zaprezentowali oni swoje umiejętności w dwóch kategoriach: grup autentycznych i par tanecznych. Zespoły z wielu regionów naszego kraju wykonały tańce charakterystyczne dla każdego z nich: walczyki, oberki, krzyżaki, sztajerki i inne. Wydarzenie uświetniły występy zespołów dziecięcych, które zaprezentowały folklor swojego regionu w kategorii taneczne zabawy dziecięce. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę zespołów i par: 21 zespołów (wśród nich 3 dziecięce) oraz 15 par tanecznych z 5 województw (podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i wielkopolskiego).

ROCHY z nagrodą dla laureatów

17 października 2021 r. o 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zorganizowano Koncert Galowy, podczas którego ogłoszono wyniki, zaprezentowali się laureaci oraz zostały im wręczone nagrody i statuetki. Wspaniale zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca ROCHY, którego grupa obrzędowa zajęła 2 miejsce w konkursie. To spory wyczyn, zważając na wspomnianą już sporą liczbę uczestników. Zespół działa w Sędziszowie Małopolskim od ponad 30 lat. Prowadzi go trzech instruktorów, którzy 2 razy w tygodniu szkolą grupę ponad 50, w większości młodych, osób. ROCHY miały okazję się zaprezentować już w 16 krajach, takich jak m.in. Czarnogóra, Portugalia, Grecja, Rosja czy Finlandia.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego od wielu lat jest wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.

fot. PAP/Darek Delmanowicz, TV Sędziszów Młp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *