Orech promocje

SENIORZE! OSZUŚCI WCIĄŻ DZIAŁAJĄ, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Funkcjonariusz przygotowujący akcję zatrzymania przestępcy, krewny, który może pójść do zakładu karnego za spowodowanie wypadku – to tylko dwa przykłady historii, które przedstawiają oszuści, aby wzbogacić się kosztem starszych osób. Pomimo wielu akcji prewencyjnych prowadzonych przez policjantów, przestępcy są nadal aktywni i próbują przejąć oszczędności seniorów. Tym razem ofiarą miał być m.in. 75-letni mieszkaniec gminy Ropczyce. Na szczęście mężczyzna nie przekazał oszustom pieniędzy.

Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, zostały zgłoszone ropczyckim policjantom. Tym razem przestępcy, dzwoniąc do mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego przedstawili się jako funkcjonariusze policji, którzy „rozpracowują” nieuczciwych pracowników banku, dokonujących podejrzanych transakcji na kontach swoich klientów.

Na szczęście osoby, które otrzymały takie telefony, nie zawierzyły oszustom i poinformowali o tym fakcie prawdziwych funkcjonariuszy. Jedną z nich był mieszkaniec gminy Ropczyce. Do 75-latka zadzwonił mężczyzna, podając się za policjanta. Dzwoniący wypytał seniora, w jakim banku ma oszczędności, po czym powiedział, że właśnie w tym oddziale pracują nieuczciwi pracownicy, którzy pobierają pieniądze z kont klientów. Fałszywy policjant przekonał seniora, że należy szybko wypłacić wszystkie pieniądze i mu je przekazać, aby móc zatrzymać te osoby.

Mężczyzna wierząc, że pomaga policjantowi, w dwóch różnych bankach wypłacił łącznie 40 tys. złotych. Na szczęście, w rejonie, w którym miało dojść do przekazania pieniędzy, 75-latek zauważył policjantów pracujących na miejscu zdarzenia drogowego i poinformował ich, że bierze udział w prowokacji policyjnej. Funkcjonariusze, od razu zorientowali się w sytuacji i na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy oszustowi. W tej sprawie postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach.

Jak się ustrzec:

  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
  • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numery telefonów do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
  • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.
 
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Przypominajmy osobom starszym, szczególnie tym, które mieszkają samotnie, o czyhających na nie zagrożeniach. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności.

źródło: KPP Ropczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.