Orech promocje

Czy pismo w sprawie ZOZ-u „Na górce” przepadło w Starostwie? Wyjaśniamy

Czy starosta Witold Darłak zgubił pismo w sprawie przychodni ZOZ „Na górce”? Władze powiatu zamknęły tę przychodnię w Ropczycach, tłumacząc, że nie mają lokalu.
Pismo – widmo

Choć Starostwo Powiatowe w Ropczycach nie chciało likwidacji przychodni na ulicy Św. Barbary, o czym pisaliśmy TUTAJ, sprawa ta potoczyła się dość zaskakująco.

Radny ropczycki Wiesław Rygiel, wraz z Towarzystwem Budownictwa Społecznego, którego jest prezesem, znalazł lokal na filię przychodni ZOZ, o czym zawiadomił starostę Witolda Darłaka na piśmie 3 września bieżącego roku.

Jednak od ponad 3 miesięcy radny nie otrzymał odpowiedzi na wysłane do Starostwa pismo w tej sprawie.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu radny Wiesław Rygiel zapytał o to starostę Darłaka, ale otrzymał wyjaśnienie, że pismo zaginęło. „Szukamy. Proszę o cierpliwość” – usłyszał radny Rygiel. „Dodam, że pracujemy nad przychodnią. Mamy pomysł ale jeszcze to potrwa.” – uzupełnił swą wypowiedź Witold Darłak.

Dzwoniliśmy dziś do starosty z zapytaniem, czy pismo się odnalazło, ale przed publikacją artykułu nie udało nam się z nim skontaktować.

Poważna sprawa

Jak informuje Wiesław Rygiel, prezes ropczyckiego TBS-u:

„To nie chodzi o to, że ja się obrażam na brak odpowiedzi. Chodzi o pewne standardy i przyzwoitość (…) Jeżeli nie odpowiadamy przez 100 dni to jest coś nie w porządku. Proszę o wyjaśnienie w tej kwestii. Również i komisję rewizyjną będę prosił o sprawdzenie, co się stało. Zwłaszcza, że nie dotyczy to zwykłej korespondencji. Przez kilkadziesiąt lat funkcjonowała  przychodnia na osiedlu Św. Barbary. 600 pacjentów miała. Nie wiem, co się stało złego, że nie udało się utrzymać tej przychodni. Wyrządzono wielką krzywdę wielu starszym, schorowanym osobom (…)

Mamy już innego kontrahenta (na wynajem lokalu przy nowej inwestycji na os. Mehoffera – przyp. redakcji), na tę powierzchnię, chociaż gdyby Starostwo podjęło dyskusję, to może w ostatniej chwili jeszcze jesteśmy w stanie coś skorygować (…) Chodzi o życie i zdrowie ludzi i dostępność do opieki zdrowotnej, która się bardzo pogorszyła przez likwidację przychodni” – tłumaczy radny Rygiel.

Jaka jest lokalizacja i czas oczekiwania na lokal?

Ewentualny lokal na prowadzenie usług medycznych mógłby się znajdować na Os. Mehoffera w Ropczycach w budynku wielorodzinnym, w którym przewidziana jest część usługowa o powierzchni 200 m2. Planowany czas rozpoczęcia budowy to wiosna 2022 a zakończenie koniec 2023 roku. Budowę bloku realizuje TBS w Ropczycach.

W piśmie do starosty jest też inna propozycja na tym samy osiedlu. Prywatny inwestor buduje kolejny budynek wielorodzinny, gdzie także jest przewidziany lokal o powierzchni około 350 m2.

Poniżej przedstawiamy pismo do Starosty Powiatu, które zostało udostępnione na profilu fb Klubu Radnych Powiatowych „Samorząd i Gospodarka”.

fot. fb Klub Radnych Powiatowych „Samorząd i Gospodarka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *