Orzech promocje

Wynagrodzenia w samorządzie powiatowym również poszły w górę. Ile zarabia Starosta, a ile wynoszą diety?

Po trzech latach rozporządzenie płacowe z 2018 r., które obcięło uposażenia włodarzy o 20 proc., przechodzi do historii. Wskutek ostatnich ustaw państwowych samorządy dostały zielone światło do wprowadzenia podwyżek w wynagrodzeniach. Pisaliśmy już wcześniej o podwyżkach w samorządzie Ropczyc, Sędziszowa Młp. i Wielopola Skrzyńskiego, ale więcej będzie zarabiał także Starosta i Radni Powiatowi.
Wynagrodzenie Starosty

Podczas ostatniej sesji radni głosowali za podjęciem uchwały o zmianie wynagrodzenia Starosty Witolda Darłaka. Przewodniczący Rady Powiatu przedstawił kilka argumentów popierającyh podwyżkę m.in. mowa była o ogromnej pracy starosty, zaangażowaniu w pozyskiwanie środków dla powiatu.

Zasadność podwyżki wytłumaczyła Barbara Król – Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Kadr ,,W związku ze zmianą aktów prawnych na podstawie, których jest ustalane wynagrodzenie starosty – tak samo jak wójta, burmistrza, prezydenta, marszałka – nastąpiła konieczność podjęcia nowej uchwały ustalającej wynagrodzenie Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. To jest konieczność formalna.”

Nowy mechanizm wyliczania wynagrodzeń wynika z wrześniowej ustawy o zmianie ustawy wynagradzania osób zajmującyh kierownicze stanowiska państwowe oraz z nowego rozporządzenia Rady Ministrów z października 2021 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych. Według nowych zasad wynagrodzenie starosty nie może przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej (kwota bazowa wynosi 1789,42 zł). Pojawił się również zapis o kwocie minimalnej – wynagrodzenie nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia

Radni zdecydowali, że Starosta będzie otrzymywał pensje w wysokości:

  • Wynagrodzenie zasadnicze (5,5-krotności kwoty bazowej): 9 841,81 zł
  • Dodatek funkcyjny (1,9-krotności kwoty bazowej): 3 399,90 zł
  • Dodatek specjalny (30% sumy w. zasadniczego i d. funkcyjnego): 3972,51 zł
  • Dodatek za wieloletnią pracę (20% w. zasadniczego): 1968,36 zł
  • Łączne wynagrodzenie: 19 182,58 zł*

*Podane kwoty są kwotami brutto.

Uchwała została przyjęta przez radnych. Za głosowało 13 radnych, 3 wstrzymało się od głosu a 3 było nieobecnych. Przepisy pozwalają na wyrównanie wynagrodzenia od dnia 1 sieprnia 2021 roku.

Podwyżki także dla radnych

Wprowadzone ustawy pozwalają również na zaktualizowanie wynagrodzeń radnych – jak to ujął Przewodniczący Rady Powiatu. Maksymalne wynagrodzenie zostało podniesione do 2,4 krotności kwoty bazowej. Kwota bazowa na chwilę obecną to 1789,42 zł. Wysokość diety radnych uzależniona jest również od pełnionych przez nich funkcji.

Poniżej wyliczyliśmy kwoty wynagrodzeń:

  • Przewodniczący Rady Powiatu: 2863,07 zł;
  • Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: 1968,36 zł;
  • Członek Zarządu Powiatu: 2684,13 zł
  • Przewodniczący Komisji Rady Powiatu 1968,36 zł;
  • Radny Rady Powiatu: 1431,53 zł

Uchwała zmieniająca wynagrodzenia została przyjęta. Za głosowało 13 radnych, 3 wstrzymało się od głosu a 3 było nieobecnych.

Spośród radnych głos zabrał Jerzy Kiebała. Odniósł się on zarówno do podwyżek radnych jak i podwyżki dla starosty. ,,To jest temat zawsze drażliwy. Wszystko zaczęło się od tego, że 2 czy 3 lata temu pomniejszono wynagrodzenie pana Starosty o 2 tysiące. Zrobiono to populistycznie po to by pokazać wszystkim jak rząd, partia się solidaryzujemy. (…) Ja rozumiem, że te pieniądze, które zarabia pan Starosta są nieadekwatne do stanowiska i zaangażowania. Z tym, że to my teraz musimy to przełknąć. (…) Uważam, że nam, tak troszeczkę wrzucono taką żabę – że musimy teraz naszymi rękami. Bo nie będzie rząd zły tylko radni sobie podwyższyli diety.”

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

Banda darmozjadów.

podległy
podległy
2 lat temu

Nie ma co zazdrościć staroście… :0
My wszyscy tez dostaniemy podwyżki płac od 1 stycznia i to o całe 7,5%
Będziemy zarabiać 3 010,00 zł na miesiąc brutto i jeszcze mamy się z tego cieszyć.,

eT
eT
2 lat temu

Biedne jakieś to podkarpackie.

ole
ole
2 lat temu

Ja tam popieram te podwyżki .Chleb 7 zł , masło 9 zł , pani wice *** , benzyna po 7 , LPG PODSKOCZYŁ O 60 % dla mnie git .Robole , pamiętajcie że macie roić za miskę ryżu. Amen.
I jeszcze to że ojciec córce nie może podarować 1 h ziem bo t wykup dobra Polskiego.

Anonimowo
Anonimowo
2 lat temu

A wice ile?

Wkur***ny
Wkur***ny
2 lat temu

Życie to teatr i arena cyrkowa .. jak dlugo jeszcze obłuda , żenada, znajomości, kolesiostwo i rodzinne uklady będą działać za nasze pieniądze. Powiecie jak mądry to ty rządź- bardzo chętnie, pierwszym krokiem bedzie cięcie etatów pań malujacych paznokcie w pracy z nudów, obnizka pensji dla siebien ak i dla wszystkich w urzędzie. Tyle wystarczy aby się skończyła parada klaunów. Ludzie tracą pracę, bankrutują, nie mają za co żyć, placić rachunków przy tym co sie teraz dzieje , i wy jesteście dumni z podwyżek dla siebie ? Wy sluzycie nam , mieszkańcom ? A ja mam zdanie takie- cyrk odjechał , klaunów zostawili i trwa festiwal uśmiechów, wręczania nagród,uśmiechów dla gazety czy tego portalu gdzie szczerzycie brudne krzywe żeby do zdjęcia …bo wy , wy i wy , podwyżek..dla siebie .. ryba psuje sie od głowy . Cześć.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x