Orech promocje

WYSTAWA „BEZ CENZURY W PRL-u” dostępna w PCEK w Ropczycach

W piątek, 3 grudnia 2021 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach oficjalnie otwarto wystawę „BEZ CENZURY W PRL-u. Prasa i literatura 2. obiegu. Ze zbiorów Czesława Mazurczaka”.

W tematykę związaną z ekspozycją wprowadził sam właściciel zbiorów Pan Czesław Mazurczak, nie stroniąc przy tym od anegdot o sytuacjach związanych z pozyskiwaniem publikacji i ciekawostek prezentowanych w książkach i czasopismach drugiego obiegu. Wystawa i eksponaty przywołały wspomnienia, o których zainteresowani rozmawiali jeszcze po części oficjalnej.

Czesław Mazurczak to wieloletni nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Ropczycach. Prasą i literaturą niezależną zainteresował się już jako uczeń technikum, kiedy okazało się, że jego kolega ze szkolnej ławki dysponuje zakazanym wtedy „Zniewolonym umysłem”  laureata Nagrody Nobla (1980 r.), Czesława Miłosza.

Co można zobaczyć na wystawie?

Zabronione w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej „Folwark zwierzęcy” Georga Orwella, „Zapis pierwszej dekady 1945-1954” Marii Turlejskiej czy „Wojna z narodem widziana od środka” Ryszarda Kuklińskiego to książki, które można zobaczyć na wystawie „BEZ CENZURY W PRL-u”.

Ekspozycja prezentuje około 160 książek o tematyce historycznej, nauk społecznych, politologii i literatury. Tworzy ją również 140 egzemplarzy bibuły, tj. prasy oraz pism ulotnych drugiego obiegu ze zbiorów Czesława Mazurczaka. Niektóre z gazet i gazetek to część zachowanego archiwum ,,Solidarności” Regionu Mazowsze, które Cz. Mazurczak otrzymał w latach 90. XX wieku od kolegi z Warszawy, mecenasa Tomasza Szałasa. Wystawa wyjaśnia też, czym była cenzura i jak działał drugi obieg.

O perypetiach i ciekawostkach związanych z poszukiwaniami i zakupami zakazanych przez cenzurę publikacji z niezależnych wydawnictw opowiada wiele anegdot. Oto jedna z nich:

„Folwark zwierzęcy” Orwella na okładce miał tylko imię i nazwisko autora, tytuł, no i zdjęcie przedstawiające świnię. Wiedziałem, że jest gdzieś w Rzeszowie. Obszedłem wszystkie księgarnie, ale nigdzie nie było tej książki. Została mi do sprawdzenia jeszcze, nieistniejąca już, księgarnia rolnicza przy Gałęzowskiego.  I tam kupiłem.

Dla młodzieży szkolnej Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach przygotowało kartę pracy do aktywnego zwiedzania wystawy.

Wystawa dostępna od 6 grudnia 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.

WSTĘP WOLNY.

źródło: PCEK w Ropczycach

2 komentarze na temat “WYSTAWA „BEZ CENZURY W PRL-u” dostępna w PCEK w Ropczycach

 • 8 grudnia 2021 o 20:36
  Permalink

  Najlepszy wychowawca oraz nauczyciel
  historii ever:). Uczeń klasy C

  Odpowiedz
 • 7 grudnia 2021 o 16:56
  Permalink

  To najwspanialszy nauczyciel historii jakiego miałem, PCEK powinien współpracować jak najwięcej z profesorem Mazurczakiem i zorganizować serię wykładów z nim na różne tematy 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.