Orech promocje

Praca w Rzeszowie – Rośnie zapotrzebowanie na pracowników!

Trwająca stagnacja w gospodarce spowodowana licznymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa jest bardzo wyraźna, obserwowana w skali całego kraju. Optymistycznym faktem jest to, że sytuacja ta ciągle się poprawia, co łatwo można zauważyć analizując np. udostępniane przez Urzędy Pracy dane statystyczne. Jak kształtuje się obecnie sytuacja na rynku pracy w Rzeszowie?

Rzeszów – miejsce do życia i pracy

Rzeszów jest pięknym miastem, o czym wie każdy turysta, który choć raz miał okazję zwiedzać stolicę województwa podkarpackiego. Ale co innego zaglądnąć na chwilę, przejazdem, a co innego mieszkać na stałe. Czy Rzeszów jest równie pięknym i przyjaznym miastem dla osób, które postanowiły w nim osiąść na stałe?

Jednym z ważniejszych czynników, jakie brane są pod uwagę jest rynek pracy. W końcu, aby godnie żyć trzeba pracować i zarabiać, bo środki te pozwolą opłacić mieszkanie, wyżywienie, rachunki. Analiza ofert pracy jest jednym z elementów wpływających na decyzję o tym czy zamieszkać w Rzeszowie, czy szukać swojego miejsca w innej części Polski lub świata. Wygodnym sposobem jest korzystanie z portali internetowych, gdzie łatwo można dotrzeć do interesujących informacji i ogłoszeń. Szukając pracy w Rzeszowie zobacz czy aktualnie poszukiwani są pracownicy tacy, jak Ty.

Lokalny rynek pracy w Rzeszowie i województwie

Analizując dane zebrane w raporcie, który dotyczył sytuacji na rynku pracy w pierwszym półroczu 2021 r. widać wyraźna poprawę. W okresie tym odnotowano spadek stopy bezrobocia, a jednocześnie zarejestrowano w PUP więcej ofert pracy. Wśród wniosków podano, że sytuacja na rynku pracy w województwie podkarpacki uległa stabilizacji. Co ważne obecna w całym kraju stagnacja objęła tu wyłącznie wybrane branże, a podejmowane lokalnie działania pozwoliły na jej znaczne ograniczenie.

W roku 2020 Podkarpacie musiało zmierzyć się ze wzrastającym bezrobociem. Rok ten charakteryzował się znacznym ograniczeniem inwestycji w wybranych segmentach rynku, w tym w przemyśle oraz dużym stopniem zależności od współpracy z zagranicznymi podmiotami, co wiązało się z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, czego dowodem było zwiększające się bezrobocie. Zjawisko to udało się w pewnym stopniu ograniczyć dzięki środkom finansowym przekazywanym w kolejnych tarczach antykryzysowych. Ten ciężki okres udało się przetrwać i obecnie sytuacja na rynku pracy w Rzeszowie i województwie poprawiła się.

Sytuacja na rynku pracy w 2021

Badania rynku pracy w Rzeszowie pokazują, że począwszy od I kwartału 2021 r. sytuacja zaczęła się poprawiać. Już w I półroczu odnotowano istotny wzrost liczby ofert pracy, przy czym należy tu podkreślić, że brane pod uwagę były wyłącznie te propozycje, które zostały formalnie zgłoszone przez pracodawców w PUP.

Przyrost ofert pracy jednoznacznie pokazuje, że w regionie wystąpiło zjawisko wzrostu popytu na pracowników, co jednoznacznie świadczyć może o ożywieniu gospodarczym. Okres pierwszego półrocza w Rzeszowie to zmniejszenie bezrobocia.

Analiza struktury rynku pokazuje jednoznacznie, że w regionie zdecydowana większość podmiotów gospodarczych to mikro przedsiębiorstwa, w których zatrudnionych jest do 9 pracowników, a firm tych w ostatnim czasie przybyło. Największy przyrost liczby podmiotów zaobserwowano w budownictwie, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, a także informacji i komunikacji, przetwórstwie przemysłowym, transporcie, handlu oraz gospodarce magazynowej i to właśnie w tych branżach odnotowuje się największe zapotrzebowanie na pracowników.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.