Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Powiat przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?

Napięcie wokół sytuacji w Ukrainie i możliwość wybuchu wojny powoduje, że Polska musi liczyć się z przybyciem uchodźców uciekających z objętego konfliktem kraju. Już teraz ukraińscy oligarchowie i biznesmeni opuszczają Ukrainę lotami czarterowymi – pisze w niedzielę portal Ukraińska Prawda. Tylko w niedzielę z Kijowa wyleciało ok. 20 czarterów i prywatnych samolotów – informuje serwis.

Jak czytamy na Twitterze Mariusza Kamińskiego (minister spraw wewnętrznych i administracji):

To oczywiste, że w związku z sytuacją na Ukrainie przygotowujemy się na różne scenariusze. Jednym z nich są działania wojewodów związane z ewentualnym napływem uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu możliwego konfliktu, mogą szukać w naszym kraju bezpiecznego schronienia.

W związku z wypowiedzią ministra Kamińskiego i spływających informacji z Polski, zapytaliśmy włodarza powiatu ropczycko-sędziszowskiego Witolda Darłaka, czy w naszym regionie przewidywane są takie schronienia dla uchodźców i czy prośba o ich wskazanie, czy też utworzenie wpłynęła od Wojewody Podkarpackiego.

Jak informuje nas starosta Witold Darłak:

Zapytanie od wojewody jeszcze nie wpłynęło, aczkolwiek miałem telefon z zarządu kryzysowego, że pani Wojewoda planuje takie spotkanie online z samorządami z woj. podkarpackiego i pewnie wtedy będzie pytać o te miejsca dla ukraińskich uchodźców.

Jak udało nam się dowiedzieć, już dziś zarządu powiatu ropczycko-sędziszowskiego rozmawiał nad ewentualnymi miejscami dla uchodźców w naszym regionie. Brana pod uwagę jest m.in. Bursa Międzyszkolna w Ropczycach, która mieści się na 3 piętrze budynku starostwa, jak i internat w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Jeśli tych miejsc będzie potrzeba więcej, to wtedy mogą być one utworzone na halach widowiskowych.

Na razie nie wiemy, jakie są oczekiwania wojewody, jeśli chodzi o ilości miejsc dla uchodźców, to wszystko zapewne dowiemy się na najbliższym posiedzeniu online, która ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu – informuje starosta Witold Darłak.

Do sprawy jeszcze powrócimy.

fot.: David_Peterson – pixabay

13 komentarzy na temat “Powiat przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?

 • 16 lutego 2022 o 20:45
  Permalink

  Poziom i zawartość komentarzy powalający. Prawdziwi chrześcijanie.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 14:30
  Permalink

  Ksenofobia i seksizm pełną parą w komentarzach. Gdzie Wasza empatia, życzliwość i miłosierdzie, rodacy? Każdy won, każdy wara, na tyle Was stać. A jak w potrzebie to “dej i pomusz”.

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 01:22
  Permalink

  Niech walczą tak jak bandera! Kiedy zapora na granicy polskiej z ukraina??

  Odpowiedz
 • 16 lutego 2022 o 00:35
  Permalink

  Jestem matką z 3 dzieci i nie mam się gdzie podziać. Przykre lecz prawdziwe. Bo szanowny pan burmistrz mówi że nie ma dla takich miejsca. I co teraz ? Ukraińcy będą mieć lokum a ja dalej z 3 dzieci błąkam się?

  Odpowiedz
 • 15 lutego 2022 o 10:08
  Permalink

  Więc chyba ksiądz proboszcz Ropczycki powinien wyjść z taką incjatywą.Przecież trzeba pomagać bliźniemu,a warunki do tego posiada..😉

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2022 o 23:51
  Permalink

  Plebanię są ogromne pomieszczą wielkie ilości ludzi powinni zacząć od księży

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2022 o 21:51
  Permalink

  Niech prezydent Duda przygarnie uchodzcow, Palac Prezydencki przeciez pomiesci setki ukraincow. My mieszkancy powiatu chcemy miec spokoj, a jak beda ukraincy to strach bedzie wychodzic z domu!

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2022 o 18:49
  Permalink

  Chętnie przygarnę jakaś młodziutką Ukraineczkę, dużo lepsza partia niż nasze rodzime “kobiety”

  Odpowiedz
  • 14 lutego 2022 o 21:11
   Permalink

   Nie ma na to zgody by przyjmować Ukraińców …waaara! Mtomiast Polaków zamieszkujących na Ukrainie należy wziąć pod uwagę ….

   Odpowiedz
   • 15 lutego 2022 o 23:27
    Permalink

    Wy dwaj powyżej możecie sobie gdybać na tej swojej wsi i na tym się skończy. Polaczek zawsze nienawistny. Taka Ukrainka jest setki razy lepsza od waszych zapasionych roszczeniowych obmierzłych żon.

    Odpowiedz
   • 16 lutego 2022 o 18:26
    Permalink

    W Ośrodku Szkolno Wychowawczym to jakiś żart chyba. Przecież tam chodzą chore dzieci z różnymi schorzeniem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *