Orech promocje

Lipa z Broniszowa może zostać Drzewem Roku 2022

Lipa prof. Szafera w Broniszowie znalazła się w 16 drzew z całej Polski, które będą brały udział w głosowaniu na Drzewo Roku 2022.

Lipa z gminy Wielopole Skrzyńskie to lipa szerokolistna, która ma ok. 500 lat. Jej wysokość to 26 m, a obwód wynosi 785 cm. Już niedługo będzie można oddać na nią głos na stronie www.drzeworoku.pl. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2023 roku.

Sczegółowe opisy drzew biorących udział w konkursie można znaleźć pod linkiem TUTAJ. Poniżej opis „naszej” Lipy:

Lipa prof. Szafera w Broniszowie (gmina Wielopole Skrzyńskie, woj. podkarpackie) – lipa szerokolistna, wiek ok. 500 lat, wys. 26 m, obwód 785 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Urząd Gminy Wielopole Skrzyńskie.

Lipa od blisko pięciu wieków jest perłą parku podworskiego w Broniszowie. Polski botanik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysław Szafer aktywnie zabiegał o jej ochronę, dlatego nazywana jest jego imieniem. Lipa była przez wieki świadkiem wielu tragicznych i wzniosłych wydarzeń z historii wsi i jej mieszkańców. Przez lata posiadłość dworska zmieniała swoich właścicieli. Majątek stanowił również własność Jerzego Fiericha – profesora UJ, który był jej właścicielem aż do 1944 roku. Dwór wraz z otaczającym go parkiem stanowił wtedy ośrodek życia intelektualnego i kulturalnego dla odwiedzających. Otoczenie sprzyjało pracy twórczej, a w czasie okupacji ukrywali się tu profesorowie uniwersytetu. Obecnie park odwiedzany jest przez licznych mieszkańców i turystów. Stanowi też ważny element krajobrazowy miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.