Orech promocje

Solidarni z Ukrainą w ropczyckim Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierz

Wojna w Ukrainie trwa już ponad dwa tygodnie. Wiadomość o jej wybuchu wstrząsnęła całą społecznością Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach.

Młodzież, nauczyciele, pracownicy i rodzice  od pierwszych dni włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy.

W szkole zorganizowano zbiórkę darów rzeczowych oraz pieniędzy. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwają opiekunki Szkolnego Koła Caritas- panie: Renata Kopala, Katarzyna Piękoś, Agnieszka Róg i Anita Bieniasz.

Ponieważ w Zespole Szkół uczy się 36 uczniów z Ukrainy, działania ukierunkowane są przede wszystkim na pomoc Im i Ich rodzinom. Do Polski szczęśliwie wróciła już większość uczniów Zespołu Szkół, na niektórych jeszcze czekają, natomiast chłopcy, którzy ukończyli 18 lat, zostali w Ukrainie. Z częścią uczniów ropczyckiego „Zwierza” przyjechali ich najbliżsi.

Do internatu Zespołu Szkół, gdzie mieszkają uczniowie z Ukrainy wraz z rodzinami, przekazane już zostały: żywność o długim terminie ważności (konserwy, makaron, kasza, ryż, sosy, zupki instant, słodycze, płatki śniadaniowe, mleko UHT, cukier, mąka, herbata, kawa, kakao, dżemy,  woda, soki, musy dla dzieci, kisiele), środki higieny osobistej (żele pod prysznic, szampony, dezodoranty, pasty i szczoteczki do zębów, chusteczki higieniczne, papier toaletowy, ręczniki papierowe, maszynki do golenia, podpaski), koce, ręczniki, karimaty, kołdry, naczynia jednorazowe, pościel, zabawki, kredki, kolorowanki, puzzle, gry planszowe dla dzieci i odzież.

Zebrano również produkty dla najmłodszych- mleko w proszku, zupki i desery w słoiczkach, kaszki, pampersy, chusteczki nawilżane, kremy na odparzenia, płyny do kąpieli i środki do pielęgnacji skóry (oliwka, kremy) oraz baterie, latarki czołowe, lekarstwa (środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe), materiały opatrunkowe i środki antyseptyczne.

Indywidualni darczyńcy przekazali internatowi łóżka, suszarki do prania, materace, fotelik i podkładki samochodowe, wózek, obuwie i odzież.

Młodzież i ich rodziny wsparli również Radni Rady Miejskiej w Ropczycach, przekazując środki finansowe SK Caritas. Zebrane środki pieniężne SK Caritas przekazuje internatowi sukcesywnie na bieżące wydatki, a dyrekcja i pracownicy szkoły wraz ze sponsorami zapewniają darmowe obiady dla uczniów i ich rodzin.

Uczniowie z Ukrainy objęci zostali pomocą psychologiczną.

W organizację ich czasu wolnego  włączyli się nauczycie Zespołu Szkół-  Aneta Dylska, Olga Jaracz, Renata Dumara, Diana Dumara, Joanna Froń, Monika Kubik, Katarzyna Misiura-Granda, Natalia Paryś i Roman Bochenek. Do tej pory zorganizowano wyjazd do kina, wyjście na lodowisko oraz zajęcia na hali sportowej.

Kilka klas wsparło darami rzeczowymi zbiórkę prowadzoną przez Starostwo Powiatowe na hali widowiskowo-sportowej.

Dyrekcja Zespołu Szkół i organizatorzy zbiórki dziękują wszystkim za pomoc i zachęcają do dalszego wspierania akcji.

mat. nadesłany: Anita Bieniasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.