Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Uczyli się robić MOTANKI, czyli słowiańskie lalki mocy

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim 26 lipca odbyły się bezpłatne warsztaty z motania lalek. Szkolenie prowadziła Kostiumerka Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” Barbara Czeladka

Motanki to charakterystyczne słowiańskie laleczki o konkretnym, magicznym działaniu. Lalki mogą być wykonane w celu ochrony domostwa, opiekowania się dziećmi, pomyślności w biznesie, przyciągania pieniędzy, pomagania w gospodarstwie domowym, dbania o ciężarne kobiety i jeszcze w wielu innych celach. Zwyczaj motania laleczek wywodzi się od wschodnich Słowian i rozpowszechniony był przede wszystkim na Białorusi oraz Ukrainie. 

Aby przygotować swoją motankę potrzeba przede wszystkim resztek materiałów, włóczki oraz intencji. Nie można używać ostrych przedmiotów np. igły czy nożyczek. Motanie lalek to przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, pozwalający stworzyć piękne, ludowe dekoracje. A przy tym, jeśli wierzyć w podania ludowe, możemy sobie zapewnić dobrobyt, zdrowie, szczęście i spełnienie marzeń. 

Warsztaty z motania lalek to trzecie spotkanie z cyklu inicjatyw w Sędziszowie Małopolskim w ramach II etapu koncepcji “Uniwersytet Samorządności” objętej Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025 dofinansowanych ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

3 komentarze na temat “Uczyli się robić MOTANKI, czyli słowiańskie lalki mocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *