Rozliczmy twój PIT

Czy wieści o cenach prądu zelektryzują Gminę Sędziszów?

Podczas XLVII sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp. jeden z Radnych, wskazując przykład Gminy Sędziszów (koło Kielc), gdzie zanotowano prawie 9-krotny wzrost kosztów energii elektrycznej tj. oświetlenia, zapytał jak wygląda to w Gminie Sędziszów Małopolski.

Burmistrz wyjaśnił

Do zapytania odniósł się Pan Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć i zrobił to w nastepujących słowach:

Przetarg na dostarczanie energii (…) rozstrzygaliśmy w 2021 roku. Mamy podpisaną umowę na dwa lata na dostarczanie energii elektrycznej. Jak te ceny przewijające się w mediach – to 2,5 – 3 tys. złotych za megawatogodzinę, my mamy po przetargu kwotę 517, 50 zł.wyjaśnił Pan Burmistrz.

Jeśli chodzi o oświetlenie uliczne to będziemy się zastanawiać nad ewentualną możliwością skrócenia czasu tego oświetlenia przez wcześniejsze włączanie lub wyłączanie lamp. – zapewnił.

Nadzieja w LEDach?

Pan Burmistrz odniósł się do konkretnych działań i kalkulacji, przeprowadzonych przez Gminę w celu redukcji kosztów oświetlenia ulicznego. Oto, co powiedział:

Zrobiliśmy w urzędzie analizę. Mamy 2700 lamp z czego 300 czyli ponad 10% są to lampy ledowe, reszta jest zasilana tradycyjnymi żarówkami. Opracowaliśmy również audyt energetyczny (…) Według tego audytu ponad 1,5 mln. są to koszty związane z oświetleniem ulicznym. W tym dokumencie są trzy warianty modyfikacji oświetlenia: pierwszy to wymiana na oświetlenie ledowe – osczędność rocznie 270 tys. zł. Pozostałe warianty są rozszerzone o inne możliwości, dające większą oszczędność. Myślę że w tym kierunku powinniśmy pójść, by pozyskać środki na modernizację (…) powiedzmy koło 80%… – kontynuował wyjaśnienia Pan Burmistrz.

Czy lampy będą świecić krócej?

Taka decyzja narazie nie zapadła. Burmistrz zasugerował, że jest to temat do dyskusji. Podał radnym jakie możliwości oszczędzania wynikają, ze skrócenia czasu oświetlenia.

Zrobiliśmy symulację (…)gdybyśmy chcieli skrócić długość świecenia się tych lamp. Jeśli skrócilibyśmy o godzinę, to w ciągu 6 miesięcy otrzymalibyśmy 62 tys. złotych. Jeśli o pół godziny to 31 tys. – zakończył Pan Bogusław Kmieć.

zdjęcie przykładowe Pixabay

Jeden komentarz na temat “Czy wieści o cenach prądu zelektryzują Gminę Sędziszów?

  • 6 października 2022 o 11:12
    Permalink

    No to dobra, teraz jest 500 zł za rok 3 tysiące to jest czas się przygotować do dzieła!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *