Orzech promocje

Współpraca z agencją HR czy we własnym zakresie?

Pozyskiwanie pracowników, analiza rynku pracy czy badania satysfakcji pracowników – to tylko nieliczne spośród wszystkich zadań działu HR. Obecnie coraz większą popularność w Polsce zdobywają agencje HR, które przejmują obowiązki związane z rekrutacją czy obsługą kadrowo-płacową. Czy warto postawić na współpracę z podmiotem zewnętrznym?

Na czym polega współpraca z agencją HR?

Agencja HR może przejąć wszelkie obowiązki rekrutacyjne i kadrowo-płacowe w danej firmie. Oznacza to nie tylko pozyskiwanie kandydatów odpowiadających profilom stanowiskowym. Mowa również o dokładnym dopasowaniu aplikacji do ofert pracy, przeprowadzeniu całego procesu weryfikacji, rekrutacji i zatrudnienia oraz realizacji czynności administracyjnych i księgowych. Oczywiście zakres współpracy jest kwestią dowolną. Jednak profesjonalna agencja jest w stanie przejąć obowiązki, które w wielu firmach wykonuje wewnętrzny dział HR.

Korzyści ze współpracy z agencją HR

Przejęcie obowiązków związanych z rekrutacją i zarządzaniem dokumentacją personalną to nie jedyne korzyści wynikające z takiej współpracy. Profesjonalna agencja HR reprezentuje firmę i wzmacnia jej wizerunek na rynku pracy, prowadząc działania employer brandingowe. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na rozpoczęcie współpracy z agencją, zyskują dostęp do gotowych rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie kandydatów na dane stanowisko, także tych, którzy nie szukają aktywnie zatrudnienia, ale są otwarci na nowe propozycje. Dzieje się tak dlatego, że każda specjalistyczna agencja HR posiada swoje sposoby pozyskiwania kandydatów, tworząc własne bazy z aplikacjami.

Poza tym możesz zapewnić sobie szybszy dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Twoja firma nie musi tworzyć i wdrażać nowych rozwiązań rekrutacyjnych, bo cały proces jest po stronie agencji. Dodatkowo może ona dostarczyć Ci „gotowych” pracowników bardzo szybko ze względu na tworzoną przez lata bazę kandydatów. W kontekście korzyści należy też wspomnieć o specjalistycznych umiejętnościach pozyskiwania i negocjacji. Ma to związek zwłaszcza z kadrą kierowniczą, zarządzającą oraz pracownikami posiadającymi specjalistyczną wiedzę. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie indywidualnych technik rekrutacyjnych. 

Własny dział HR czy współpraca z agencją rekrutacyjną? 

W wielu firmach istnieją działy HR, które z powodzeniem realizują zadania rekrutacyjne. Posiadanie takiego organu wewnętrznego ma swoje korzyści. Przede wszystkim możesz w każdej chwili kontrolować jego działania na każdym etapie pozyskiwania kandydatów. Po drugie otaczasz się osobami, które znasz i możesz utrzymywać z nimi bezpośredni kontakt. Trzeba przyznać, że nie w każdej firmie dział HR ma jednak sens ekonomiczny. Im mniej osób zatrudniasz w firmie, tym trudniej o zapewnienie pełnej ciągłości zadań rekrutacyjnych dla pracownika. Wobec tego skupia się on na wykonywaniu wielu zadań z różnych gałęzi HR oraz administracyjno-płacowych, co zmniejsza jego skuteczność w pozyskiwaniu pracowników. Natomiast z agencją możesz podjąć współpracę czasową i wieloletnią, co sprzyja umiejętnemu zarządzaniu budżetem firmy.

Decyzja o rozpoczęciu współpracy z agencją rekrutacyjną powinna być poparta szczegółowym researchem. Wybierz najlepszą z możliwych opcji.

Jeśli szukasz agencji rekrutacyjnej – skontaktuj się z https://hrk.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *