Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

W Sędziszowie Młp. powstanie ukraińskie muzeum zwycięstwa nad Rosją?

W Sędziszowie Małopolskim planowane jest utworzenie Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem, które będzie pierwszą w Polsce placówką, gdzie będzie stała wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, działa samobieżne i śmigłowce.

Inicjatorem projektu jest prawnik z Kijowa Michał Strełnikow, który chce w ten sposób, stawić opór rosyjskiej propagandzie. W sierpniu 2022 roku zarejestrowano w Polsce Polsko-Ukraińską Fundację “Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem”. 

Lokalizacja muzeum i jego wystawa

Fundacja planuje, że placówka powstanie na półhektarowej działce przy drodze krajowej numer 94, w pobliżu marketu budowlanego Majster. Mimo że muzeum fizycznie jeszcze nie istnieje, można już znaleźć jego wizytówkę w wyszukiwarce Google. Została także stworzona strona internetowa fundacji.


Muzeum ma stanowić świadectwo agresji Rosji na Ukrainę i pokazać sprzęt, z którego korzystają rosyjscy żołnierze, aby dokonywać zbrodni wojennych. Oprócz dużych pojazdów, takich jak czołgi i działa samobieżne, wewnątrz muzeum będą mniejsze przedmioty, na przykład pozostawione przez żołnierzy rosyjskich karabiny, mundury i inne elementy wyposażenia. Fundacja planuje współpracować z ukraińską armią i organizacjami pozarządowymi działającymi na Ukrainie w celu przetransportowania tych przedmiotów do Polski.

Pomysł wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców regionu

Pomysł spotkał się z kontrowersjami, a niektórzy mieszkańcy twierdzą, że lokalne władze nie informują ich o inwestycji. Jednak burmistrz miasta zaprzeczył tym doniesieniom, stwierdzając, że samorząd Sędziszowa Młp. nie uczestniczy w tym przedsięwzięciu ani finansowo, ani organizacyjnie.

Co na to Starosta Powiatu Witold Darłak?

Rozmawialiśmy z Starostą Powiatu, Witoldem Darłakiem, który powiedział nam, że o pomyśle utworzenia muzeum dowiedział się przypadkowo poprzez aplikację Messenger w prywatnej korespondencji. Dopiero wtedy zaczął szukać informacji na ten temat i dowiadywać się, co to w ogóle jest.

Okazało się, że fundacja jest faktycznie zarejestrowana (zaświadczenie zostało wydane w roku 2022), ale żadne dokumenty w wydziałach budowlanym czy ochrony środowiska nie istnieją, i nikt nie zwrócił się do nas z żadnym wnioskiem czy pismem o utworzenie Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem.

Starosta Powiatu jest sceptyczny co do utworzenia stałego muzeum i nie widzi potrzeby istnienia takiej instytucji

Witold Darłak, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego osobiście uważa, że takie muzeum jest tutaj niepotrzebne i nie będzie w żaden sposób funkcjonować przy współpracy z samorządem powiatowym. Jeśli jednak ktoś ma taki pomysł i spełni wszystkie wymagania, nie można tego zablokować.

Uważam, że chyba takiego muzeum nie potrzebujemy tutaj i nie wydaje mi się, aby było nim jakieś zainteresowanie. Chociaż nie ukrywam, że gdyby ktoś zaproponował organizację tygodniowej wystawy sprzętu, byłoby to na pewno interesujące. Jak dodaje, aktualnie jedynym muzeum, które mnie interesuje, jest utworzenie Izby Pamięci Karola Chmiela, żołnierza wyklętego w jego domu w Zagorzycach.

fot. wizytówka google Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem

36 komentarzy na temat “W Sędziszowie Młp. powstanie ukraińskie muzeum zwycięstwa nad Rosją?

 • 2 kwietnia 2023 o 16:03
  Permalink

  Mnie się płakac chce jak czytam takie informacje..Brońmy naszej Ojczyzny nie dajmy się sprowokowac,podzielic,bio wrogów z zewnatrz mamy sporo .Chcą rzadzic się obcy w naszym kraju ,wiedza,ze my Polacy mamy dobre serca i zawsze wyciągamy dłoń do potrzebujących i to wykorzystują .Przytoczę słowa z piosenki,ktorą w radiu słyszałam ,piękny utwór ..”Dokąd szybujesz moja Polsko” Łzy same mi leciały z oczu jak słyszałam ten utwór..

  Odpowiedz
 • 30 marca 2023 o 20:30
  Permalink

  Chazarzy próbowali zrobić coś podobnego w Berlinie przed Ambasadą Rosji. Reakcja berlińczyków była zgoła inna. Zniszczony czołg rosyjski obsypali kwiatami a flagę Ukrainy zrzucono na bruk,

  Odpowiedz
  • 30 marca 2023 o 20:32
   Permalink

   lepsze śmierdzące onuce niż widły w plecach

   Odpowiedz
 • 15 marca 2023 o 13:56
  Permalink

  Mozę najpierw muzeum pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej?

  Odpowiedz
  • 25 marca 2023 o 15:08
   Permalink

   Najpierw na Ukrainie muszą wybudować pomniki pomordowanych Polaków , przywrócić polskie zdewastowane cmentarze , zlikwidować pomniki nazistowskich hitlerowskich gieroji kolaborantów upa,
   muszą zacząć od nowa uczyć się prawdziwej historii w ukraińskich szkołach dopiero potem moga się bratać z Polakami.
   Stanowcze NIE! dla robienia ukrainy z Polski ! NIech wracaja na Ukraine i tam stawiają swoje muzea jakie chcą – ale w Polsce nie wolno pozwalać swołoczy się panoszyć na polskiej ziemi.

   Odpowiedz
  • 30 marca 2023 o 08:12
   Permalink

   Niech dodadzą to tego muzeum widły ,siekiery młotki ,sierpy ,noże którymi ich dziadkowie rezali starców ,kobiety ,dzieci w najbardziej bestialski sposób za to że byli Polakami Mieszkańcy Sędziszowa pogońcie tryzubów z ich zasmarkanym muzeum

   Odpowiedz
 • 14 marca 2023 o 23:07
  Permalink

  Co wy wszyscy wypisujecie za durbzdury. Klamka zapadła muzeum musi powstać, pomimo szczekania psów-karawana jedzie dalej! Nasz radny wojewódzki powinien się wstawić za braćmi Ukraińcami! Był в Україні z narażeniem życia relacjonował co się tam dzieje-oglądnijcie TVS. Slawa Ukrainie, героям слава!

  Odpowiedz
  • 15 marca 2023 o 07:42
   Permalink

   ty jak byś ujawnił swoją tożsamośc to bys tak nie napisał bracie z ukrainy a co powiesz o Wołyniu

   Odpowiedz
  • 27 marca 2023 o 01:27
   Permalink

   wracaj chłopie na Ukrainę! na front!

   Odpowiedz
  • 28 marca 2023 o 16:30
   Permalink

   Coś takiego musi w Polsce powstać? Co ty pleciesz ukraińcu? Won do siebie i tam muzeum tworzyć!

   Odpowiedz
 • 14 marca 2023 o 11:21
  Permalink

  Wszystko wszystkim, pomóc ludziom w potrzebie zawsze trzeba i sama też czynnie brałam udział w organicacji takiej pomocy dla obywateli Ukrainy, ale pomysł stawiania tutaj takiego muzeum to debilizm w czystej postaci!!! My- mieszkańcy Gminy Sędziszów Małopolski na to nie pozwolimy!! Chcecie wojny— będziecie ją mieli… zablokujemy drogę E4, wyjdziemy na ulice… Chcecie upamiętniać karty historii? Żądamy upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej- PAMIĘTAMY!!!!

  Odpowiedz
 • 14 marca 2023 o 08:30
  Permalink

  Po komentarzach widać, że Grzesiu Braun ma bojówki w powiecie,
  przecież można sanktuarium przy Majstrze postawić.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 23:26
  Permalink

  Ogólnie, to mam to gdzieś, chociaż czuje, że jest to kolejny sposób na wydojenie publicznych pieniądzy

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 17:55
  Permalink

  Absolutnie! Jeszcze nie wygrali to o zwycięstwie nie ma mowy!

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 16:21
  Permalink

  Zgadzam się i popieram powyższe komentarze.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 15:05
  Permalink

  Dziwne że władze gminne nic o tym nie wiedzą… Ot tak po prostu Sędziszów był po drodze… Jako obywatel nie zgadzam się na taką inicjatywę na terenie Polski, zresztą myślę że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ nadzorujacy takie instytucje zachowa się właściwie

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 14:34
  Permalink

  Nie życzymy sobie na naszej ulicy i w naszym mieście takich ,,atrakcji,,

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 14:15
  Permalink

  Jakiego zwycięstwa jak wojna jeszcze trwa?! Poza tym, to nie nasza wojna tylko ich. Muzeum niech sobie stawiają po wygranej wojnie u siebie a nie robią szrot w Polsce i jeszcze zbierają na to pieniądze od polskiego podatnika. Hańba!

  Odpowiedz
  • 13 marca 2023 o 18:22
   Permalink

   Tu jest Polska a nie Ukraina. U siebie niech to stawiają.

   Odpowiedz
   • 14 marca 2023 o 00:30
    Permalink

    Brawo nie pozwolcie zeby Ukraince stawiali muzea zlomu na Polskiej ziemi

    Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 10:38
  Permalink

  Czysty debilizm. Skoro idziemy w tą stronę to jeszcze sprowadźmy obsługę która była np. w tych czołgach. Krew, rozerwane ciała, pęknięta czaszka itp. itd. Będzie bardziej realistycznie.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 09:35
  Permalink

  zaraz moze jeszcze otworzycie dla banderowców drugie muzeum? Na cześć tzw. “ukraińców” mordujących Polaków?

  Odpowiedz
  • 13 marca 2023 o 17:56
   Permalink

   i super wreszcie coś się w Sędziszowie dzieje. Mieli sprowadzić wrak tupolewa a sprowadzą ruskie czołgi. I to jest biznes. Trochę o nas gazety popiszą

   Odpowiedz
  • 14 marca 2023 o 00:33
   Permalink

   Dokladnie goncie to niech sobie na Upadlinie budują

   Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 04:52
  Permalink

  Skandal, to antypolski pomysł! A muzeum ofiar ludobójstwa na Wołyniu, już jest w Sędziszowie? Boże, jak otumaniony przez medialną propagandę jest nasz naród! Żeby wchodzić w układy (nie mówię o pomocy, ale nie takiej w tak wielkiej skali, weźmy przykład z zachodu, oni trzymają uchodźców w obozach i socjal tylko 3 miesiące, później do pracy! Tak było w Niemczech w przypadku Ukraińców, tylko do czerwca dostawali „za darmo”!) z neonazistowskim państwem bo takowym jest skoro czci Banderę i UPA. To tak samo, jakby teraz Niemcy zaczęli czcić i utożsamiać się z Hitlerem, też byśmy wchodzili w układy z takim państwem??! Nie mamy wyrównanych spraw z przeszłości, ba, ten kraj zmienia swoją historię na oczach całego świata, a Polska na to zezwala (co jest pluciem na ofiary, ze strony państwa, historia nigdy tego nie wybaczy, mimo, że teraz bezczelnie i podle chce się zlekceważyć przynajmniej 250 tysięcy ofiar – prezydent U-ny, Kuczma sam mówił 2001 roku: „zabiliśmy 500 tysięcy Polaków”-Polacy, którzy noszą w sercu Polskę i te bezbronne ofiary, nigdy nie zapomną i nie pozwolą na zapomnienie!!!), czego skutkiem jest totalny brak szacunku W CZYNACH ze strony U-ny. Do dzisiejszego dnia U-na, jako jedyny kraj na świecie, nie zezwala na ekshumację ofiar ludobójstwa, które do dziś nie miały godnego pochówku, w tym moi krewni!!! Zauważalne jest coraz większe niezadowolenie i frustracje wśród społeczeństwa, które coraz bardziej staje się uboższe, widząc jak uprzywilejowani U-cy za ich pieniądze są coraz bardziej uprzywilejowani a oni są obywatelami kategorii IIIciej!! Do czego to „za chwilę” doprowadzi? Nie trzeba mieć wyobraźni, żeby wiedzieć, że do walk na tle narodowościowym, co już się dzieje, za „wybryki” goście nie są karani, teraz jeszcze chcąc ich bardziej chronić, ma być wprowadzony przepis by nie podawać narodowości przestępców (ukraińskich), do których dopuszczają się każdego dnia i jest coraz więcej w całym kraju!! Zastanawiam się, czy ta „polityka” – fałszywa narracja, jest prowadzona celowo??! U-na nie zwróciła nam zagrabionych wszelkich dóbr kultury i sztuki! O tym wszystkim Polacy nie zapomną, a przyjaźni i żadnych układów nie zbuduje się nigdy na kłamstwie i niewyjaśnionych sprawach z przeszłości! Żeby mowa była o wybaczeniu, U-na musi się przyznać do zbrodni ludobójstwa, prosić o przebaczenie, i nie czcić tych co się do tej rzezi przyczynili! Inaczej NIGDY nie będziemy szanowanym krajem i nadal pozwalamy pluć na naszych przodków, … czego nie robi ŻADNE szanujące się państwo, swoich obywateli i swojej historii! To jest ostatni, najbardziej właściwy czas, tym bardziej że im pomagamy kosztem naszych obywateli i ich bezpieczeństwa, na ogromną sumę 120 miliardów w tym naszego uzbrojenia, pozbawiając nas bezpieczeństwa rozbrajać nas , nie z rezerw, o czym mówił prezydent Duda w Davos m.in. Żyję w tej chwili na wygnaniu (do czego zmusiła mnie i miliony moich rodaków sytuacja ekonomiczna), znam zdanie Anglików, Niemców, Francuzow i wielu innych nacji na temat polityki prowadzonej przez rząd naszej Ojczyzny, i jest mi po prostu wstyd. Otwarcie się mówi, że Polska „wymachuje szabelką” prowokując do III WŚ, a zostanie sama jak w 1939r., bo nikt nie będzie się pakował w ten konflikt, ponieważ każdy rozsądny wie do czego może to doprowadzić, wiedząc o uzbrojeniu nuklearnym Rosji!!! Nikt Polsce nie pomoże, cytuję słowa moich znajomych… Proponuję jako Polka, w imieniu swoim, swoich dzieci, krewnych, znajomych i wielu Polaków, zastanowić się nad tym skandalicznym pomysłem, a inicjatorowi z Kijowa, żeby na Ukrainie powstało takie muzeum, bo tam jest jego należne mu miejsce. Sędziszów zapisze się w historii chlubną kartą, jeśli w to miejsce powstanie Muzeum Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu…
  z poważaniem

  Odpowiedz
  • 27 marca 2023 o 01:31
   Permalink

   Brawo,mam to samo,takie samo,zdanie 🇵🇱👍👍👍👍🙏

   Odpowiedz
 • 13 marca 2023 o 04:03
  Permalink

  Powstrzymajcie tą prowokację!!!
  Tobnie nasza wojna!!! Ukraińcy i pożyteczni idio.i robiąc takie prowokacje chcą nas wciągnąć w ten konflikt. Nie sobie u siebie na ukrainie robią co chcą ale w Polsce nie chcemy tego typu niepotrzebnych nikomu akcji!!!

  Odpowiedz
 • 12 marca 2023 o 23:05
  Permalink

  Niech lepiej postawią pomnik Polakom pomordowanym przez banderowców , bo to co planują nie mieści się głowie.

  Odpowiedz
 • 12 marca 2023 o 22:54
  Permalink

  Pomysłodawcy tej farsy powinni poszukać dobrego psychiatry !

  Odpowiedz
  • 15 marca 2023 o 08:14
   Permalink

   Nowy PiSowski paśnik do zatrudniania agentów i swoich nowych wyborców ze wschodu? Pytam z czyich pieniędzy jest opłacana działalność tego szamba i dlaczego w zarządzie zatrudnieni są Ukraińcy?

   Odpowiedz
 • 12 marca 2023 o 21:03
  Permalink

  chyba ktos se zarty robi a jezeli to prawda to prosze o info jaki włodarz wydał zgode burmistrz czy starosta

  Odpowiedz
 • 12 marca 2023 o 20:00
  Permalink

  Panie Starosto, wielki szacun że jest Pan za mieszkańcami, nie chcemy tego złomu u Nas, to nie nasza wojna, Wołyń i bestialskie mordy na Polskich dzieciach przez Ukraińców, pamiętamy !

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *