Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Kapitan żeglugi wielkiej patronem szkoły w Boreczku

4 kwietnia szkoła w Boreczku otrzymała nazwę Szkoła Podstawowa im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Leszka Wiktorowicza w Boreczku. Taką decyzję podjęli radni Gminy Sędziszów Młp. podczas ostatniej sesji.

Dyrektor szkoły Krzysztof Bielak przedstawił radnym i zgromadzonym gościom sylwetkę patrona. Uzasadnił również decyzję takiego wyboru.

Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 roku miejscowości Boreczek w Gminie Sędziszów Młp. na Podkarpaciu. Od najmłodszych lat marzył o dalekich rejsach po morzach i oceanach – dlatego już w 1952 roku przeniósł się do Trójmiasta, w którym zamieszkał na resztę życia. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej (dziś Akademia Marynarki Wojennej), ukończył Państwową Szkołę Morską (dziś Uniwersytet Morski w Gdyni). Wybitny polski żeglarz, wychowawca wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiek, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży”, największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie. – fragment ze strony nagrodawiktorowicza.pl

Patron szkoły wyznacza kierunek działań dydaktyczno-wychowawczych. Jest filarem wokół, którego buduje się program wychowawczy. Był wybitnym polskim żeglarzem. Morze nauczyło go kreatywności, tolerancji, nauczyło go szacunku. Był osobą wytrwałą i ambitną. Udowodnił, że nawet z tak niewielkiego Boreczku można dosłownie wypłynąć na wielkie wody. – dodał dyrektor Bielak.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się20 czerwca 2023 r.

Fot. Tomasz Degorski – Press Club Polska / SP w Boreczku

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

A co zrobił dla Boreczku że został patronem (oprócz urodzenia się)

Wertyl
Wertyl
1 rok temu

Brawo , nareszcie coś innego niż księża, siostry i wątpliwej świętości świeci.

Rydzyk
Rydzyk
1 rok temu
Reply to  Wertyl

a co zrobił dla boreczku JP2 albo l-m-k nareszcie ktoś przyszedł po rozum do głowy brawo panie dyrektorze ciekaw jestem kogo radni wybiorą na patrona dworca wschodniego PKP w Sędziszowie chyba przywiozą z Warszawy razem z kiełbasą wyborczą

Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu
Reply to  Rydzyk

Na bryfingu się dowiemy. Multimedialne Centrum Przesiadkowe (stary dworzec) to na bank będzie miało patronat jakiegoś konkretnego świętego.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x