Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Zaproszenie na spotkanie z ks. bp. Marianem Buczkiem w PCEK w Ropczycach

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach i Fundacja „Instytut Dziedzictwa Kresowego” im. Ugody Hadziackiej serdecznie zapraszają na spotkanie z księdzem biskupem Marianem Buczkiem, emerytowanym ordynariuszem diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie i bohaterem książki „Biskup polski na Siczy Kozackiej”.

Marian Buczek (ur. 14 III 1953 r. w Cieszanowie) – polski duchowny rzymskokatolicki, biskup pomocniczy lwowski w latach 2002–2007, biskup koadiutor charkowsko-zaporoski w latach 2007–2009, biskup diecezjalny charkowsko-zaporoski w latach 2009–2014, od 2014 biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej. W 2009 został odznaczony ukraińskim Orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia.

„Zaporoże, Charków – to dla nas, Polaków, dalekie Kresy, nieco zapomniane i mniej znane niż Lwów czy nawet Kijów. Tocząca się tam wojna trochę przypomniała ich historię, niekoniecznie nam przyjazną – to w Charkowie znajduje się tzw. III Cmentarz Katyński. Innym Charków może się kojarzyć z Józefem Piłsudskim, który przez rok studiował medycynę na tamtejszym uniwersytecie.
Ziemie te w czasach ZSRR zostały zsowietyzowane, zateizowane i duchowo zniszczone. Kościół katolicki działał wówczas w ukryciu, ale jak wspomina bp Marian Buczek, zwykli ludzie przechowali wiarę w swoich sercach i przekazali ją kolejnym pokoleniom. Polscy księża i zakonnicy, o których opowiada w książce bp Buczek, wykonali tytaniczną pracę pomocy duchowej i materialnej nielicznym pozostałym wiernym, dzięki czemu w ostatnich kilkunastu latach Kościół rzymskokatolicki zaczął się tam odradzać i rozwijać, nie tylko realnie budując czy odnawiając zaniedbane budynki kościelne, ale także duchowo wspierając mieszkańców. Także emerytowany bp Marian Buczek dołożył swoją cegiełkę do dzieła ewangelizacji Zaporoża.”
(Na podstawie materiałów Wydawnictwa von Borowiecky)

Spotkanie będzie połączone z promocją książki pt. „Biskup polski na Siczy Kozackiej”. Książka to zapis wywiadu rzeki z bp. M. Buczkiem. Wydarzenie poprowadzi prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes fundacji Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej.

*Informacje dla zainteresowanych
Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2023 r. o godz. 17:00 w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach (ul. Mickiewicza 10).
Wstęp wolny

Płatność za książki gotówką.

źródło PCEK w Ropczycach

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x