Orzech promocje

Manipulowanie fotografią. Fotografia jako dokument, jako ilustracja i jako sztuka – ciekawy wykład w PCEK

W niedzielne popołudnie, 23 kwietnia 2023 r. drzwi PCEK w Ropczycach otworzyły się specjalnie dla wszystkich zainteresowanych historią fotografii i rodzajami manipulacji w tej dziedzinie dokumentacji, ilustracji i sztuki. Prelegentem, który wygłosił bogato ilustrowany wykład „Manipulowanie fotografią. Fotografia jako dokument, jako ilustracja i jako sztuka” był Zdzisław Świeca.

Było to drugie z cyklu otwartych spotkań z osobowością fotograficzną, które PCEK organizuje dla członków FOTOKlubu i dla P. T. Publiczności.

Słuchacze mogli dowiedzieć się, jak używano retuszu czy fotomontażu do celów propagandowych nie tylko w ZSRR, poznać sensacyjne przykłady zwycięskich zdjęć, których niezgodność z regulaminem konkursu skutkowała cofnięciem nagrody, wreszcie nasycić się kreacyjnością rzeczywistości w fotografii artystycznej. Jednym ze wspólnych wniosków słuchaczy było stwierdzenie, że do wszystkich zdjęć publikowanych w mediach, należy podchodzić z dużą rezerwą, bo wystarczą lekkie zmiany kadru i… otrzymujemy zupełnie różne informacje.

Na koniec, na prośbę jednej z uczestniczek spotkania, Pan Zdzisław zaprezentował własne zdjęcia, takie, które dokumentują rzeczywistość lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i takie, które są formą kreacji artystycznej.

źródło PCEK w Ropczycach

zdjęcia PCEK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x