Orzech promocje

Uroczystość upamiętniająca przodownika Józefa Prokopa w Parku Krajobrazowym „Buczyna”

29 czerwca 2024 roku w Parku Krajobrazowym „Buczyna” w Górze Ropczyckiej odbyła się wzruszająca uroczystość poświęcona pamięci przodownika PP Józefa Prokopa.

Józef Prokop, urodzony w Kawęczynie, został zamordowany przez Sowietów w 1940 roku w więzieniu NKWD w Kijowie, a jego szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni.

Inicjatorem tego wydarzenia był Oddział IPN w Rzeszowie, który sfinansował upamiętnienie bohatera i zaprosił lokalną społeczność do udziału w ceremonii posadzenia „Dębu Pamięci”, dedykowanego Józefowi Prokopowi.

W uroczystości wzięli udział potomkowie Józefa Prokopa, mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych oraz regionaliści, którzy wspólnie oddali hołd zamordowanemu bohaterowi.

To wyjątkowe wydarzenie stanowiło nie tylko okazję do uczczenia pamięci Józefa Prokopa, ale również do przypomnienia o tragicznych losach wielu Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Posadzenie „Dębu Pamięci” było symbolicznym aktem, mającym na celu zachowanie w pamięci przyszłych pokoleń bohaterstwa i poświęcenia lokalnych mieszkańców w trudnych czasach wojny.

Uroczystość zakończyła się wspomnieniami i refleksjami uczestników, którzy podkreślali znaczenie takich inicjatyw dla kultywowania pamięci historycznej i budowania tożsamości narodowej.

zdjęcia TV Sędziszów Młp.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x