Kontrowersyjny temat na sesji – Gmina Ropczyce jako pierwsza na Podkarpaciu z programem TAXI Senior
W piątek 27 września miała miejsce sesja Rady Miejskiej w Ropczycach. Jednym z tematów był nowy projekt Senior TAXI.
O wprowadzenie takiego rozwiązania wnioskował Burmistrz Kazimierz Moskal. Jest to program osłonowy dla osób niepełnosprawnych w wieku 60-69 lat oraz dla seniorów po 70. roku życia. Są to bezpłatne usługi przewozowe z miejsca zamieszkania do administracji publicznej na terenie Gminy Ropczyce, bądź do placówek słuźby zdrowia na terenie powiatu. Projekt powstał z myślą o osobach starszych, samotnych, chorych, niepełnosprawnych. Jego głównym celem jest pomoc seniorom w trudnych sytuacjach. Jest to program pilotażowy, nowy, pierwszy taki w województwie podkarpackim, więc będzie prowadzona ewaluacja, monitoring i ewentualne zmiany będa wprowadzane.
Według Klubu SiG program budzi wiele wątpliwości
Głos w tej sprawie zabrał radny Bolesław Bujak. Powiedział, że klub Samorząd i Gospodarka ma wiele wątpliwości co do tego programu m.in: brakuje wyliczeń finansowych, brak informacji czy będa brane pod uwagę kryteria dochodowe, ilu usługobiorców trzebaby wyłonić, żeby zabezpieczyć klientów. Zasugerował, że w gminie działa już wsparcie jako zasiłki celowe dla osób w potrzebie.
,,Nikt z mieszkańców nie mówił o tym, że jest potrzebna taka dotacja do ich dowozu do organów administracji publicznej czy do służby zdrowia. Dlatego nie wierzę, że na ostanich zebraniach, akurat zglaszali się beneficjenci, którzy żądali, żeby taki program wprowadzić. Czy musimy się tak spieszyć? Mnie się osobiście wydaje, że trzeba wprowadzić reformy, które by ograniczyły niektóre wydatki, żeby nam z podatków i uzyskanych środków wystarczyło na rozwój gminy, bo tego bardziej oczekuje młode pokolenie. “- dodał Radny.
Burmistrz chce wesprzeć osoby wykluczone, opuszczone
Burmistrz Kazimierz Moskal odpowiedział radnym, że jest to program pilotażowy, że wszystko będzie można jeszcze dopracować. Narazie można zabezpieczyć na przykład 100 tys. na ten cel. Odniósł się także do kwestii wydatków, że również jest za tym, aby w sposób oszczędny, właściwy, spojrzeć na niektóre wydatki.
,,To co powiedział pan radny Bolesław Bujak, że ludzie młodzi czekają i słusznie, na to, aby pewne inwestycje prorozwojowe tutaj się realizowały. One są i nadal będa realizowane. Ale my w budżecie, nie możemy patrzeć tylko na młodych. Bo oczywiście trzeba patrzeć na dzieci, na osoby dojrzałe, ale trzeba też spojrzeć na osoby samotne, często wykluczone. Emerytów mamy w sumie ponad 6 tys., ale osób samotnych jest ponad 70. A jeżeli byśmy pomogli chociaż jednej osobie, to więcej zrobimy niż robiąc kilometry dróg, bo to jest człowiek i on jest najważniejszy. “ – powiedział Kazimierz Moskal.
Na koniec Burmistrz dodał: ,,Możliwe, że będzie tak, że nie będzie chętnych. Możliwe, że trzeba będzie coś dopracować, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy dokonali pewnych zmian. To, czym się kierowałem to dostrzeganie człowieka, który jest opuszczony.“
Głosowanie
Podczas głosowania 18 radnych było za, a 2 radnych wstrzymało się od głosu.
Radny Bujak teraz szuka oszczędności a na wcześniej sesji apelował o nagrody pieniężne za przygotowanie dożynek gminnych osobom które robiły to co do nich należało na danym stanowisku.
Widzę, że zaczyna się robić cyrk taki jak w powiecie z Ryglem czepiającym się wszystkiego, tu mamy teraz Bolesława. To jest tylko 8 przejazdów w roku, czyli 4 wizyty. Nie sądzę, żeby osoba samotna z najniższą emeryturą np. z Niedźwiady jeździła taksówką do miasta na badania. Jest takie powiedzenie “krowa, która dużo muczy daje mało mleka” a Pan BB ostatnio strasznie dużo muczy.
Poprzednia ekipa nie podnosiła podatków to teraz kasy jest mało! Weźcie je w końcu podnieście! I cała strefa parkowania w Ropczycach i zarabiać kasę!
Zauważyliśmy, że w Państwa tekście wypowiedź Przewodniczącego Klubu Samorząd i Gospodarka – Bolesława Bujaka, zawiera pewne braki w treści i szczegółowości, co może wprowadzać czytelników Państwa portalu w błąd. Pełna wypowiedź radnego jest znacznie bardziej szczegółowa i ukazuje szerszy kontekst jego argumentów. Niniejszym tą wypowiedź publikujemy w poniższym komentarzu. Wypowiedź podana w całości, podzielona jedynie na akapity:
“Inaczej mówiąc przez 10 lat nikt z naszych mieszkańców, których tu traktujemy jako potencjalnych beneficjentów tej TAXI USŁUGI nie mówił o tym, że jest potrzebna taka dotacja do ich dowozu do organów administracji publicznej czy do służby zdrowia. Dlatego nie wierzę, że na ostatnich zebraniach zgłaszali się beneficjenci, którzy żądali by taki program osłonowy wprowadzić.”
“No i na koniec powiem, że ja zdaje sobie sprawę, że nasz budżet Miasta i Gminy Ropczyce nie jest zbyt bogaty, że nie należymy do tych miast najbogatszych na Podkarpaciu, ale jesteśmy właśnie jeżeli chodzi o ten program osłonowy pierwsi na Podkarpaciu. Czy musimy się tak śpieszyć? To jest pytanie. Ja na miejscu Pana Burmistrza bym poczekał trochę, zrobił analizy ekonomiczne, przemyślał to jeszcze raz. I dopiero z nowym budżetem, wiedząc jakie są dochody na przyszły rok, jakie są wydatki sztywne, obligatoryjne.”
“Proszę zauważyć, że tylko poprzez pomoc społeczną dla osób, które nie mają bliskiej rodziny, a są już umownie niedołężne, żeby skierować ich do całodobowych Domów Pomocy Społecznej, kierujemy rocznie ok. 700 tysięcy złotych – tylko na ten jeden katalog usług. A tych katalogów mamy sporo. Wydajemy kilka milionów złotych pieniędzy podatników, bo przecież to nie są nasze pieniądze. Nie my Rada i nie administracja Burmistrza wypracowuje dochody, tylko podatnicy. Więc ja bym uważnie rozszerzał ten katalog wydatków, bo nie ukrywam, że mnie się osobiście wydaje jako Radnemu, że w naszej Gminie trzeba wprowadzić reformy, które by ograniczały niektóre wydatki, żeby nam z podatków i pozyskanych środków wystarczyło na rozwój Gminy, bo tego bardziej oczekuje młode pokolenie mieszkańców Miasta i Gminy Ropczyce, tych którzy mają dzieci i chcą, żeby miasto się rozwijało, żeby dzieci nas nie opuszczały, a nie tylko wydawać pieniądze, mówiąc, to jest bardzo ważny wydatek, ale on się mieści w katalogu osłonowym, który się nazywa zasiłki celowe.”
A kiedy przywrócenie gminnej karty duzej rodziny? hm??
Jeżeli chodzi o argumentację Klubu SiG. Poparliśmy projekt Uchwały ws. Programu Osłonowego 𝗧𝗔𝗫𝗜 𝗦𝗘𝗡𝗜𝗢𝗥 na lata 2024-2026, jednak jako Klub Radnych Miejskich mamy swoje uwagi, którymi chcemy się podzielić. Podczas VI Sesji Rady Miejskiej wyraził je nasz Przewodniczący – Bolesław Bujak.
🔴 Projekt Uchwały jest bardzo krótki. Brakuje w nim informacji o kosztach projektu oraz liczbie potencjalnych beneficjentów (emerytów 70+).
🔴 Projekt może wpłynąć negatywnie na lokalne usługi przewozowe (tzw. brak konkurencyjności), odbierając klientów taksówkarzom płacącym podatki do Miasta i Gminy Ropczyce.
🔴 Program powinien wykluczać osoby z wyższymi dochodami, które mogą pozwolić sobie na regularne usługi taksówkowe, mających wyższą emeryturę. Obecnie program obejmuje WSZYSTKICH mieszkańców – bez kryteriów dochodowych.
🔴 Nie określono, czy w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności uwzględniane będą tylko orzeczenia ZUS, czy również komisji powiatowych, co dotyczy wielu osób w Gminie.
🔴 Ile usługobiorców będzie trzeba wyłonić, żeby zabezpieczyć wszystkie osoby niepełnosprawne i osoby po 70. roku życia, aby dostęp do tej usługi był równy?
🔴 Obecnie Gmina wspiera potrzebujących poprzez zasiłki celowe, co już pokrywa potrzeby części mieszkańców.
🔴 Apelowaliśmy, aby nie spieszyć się z projektem – najpierw przedstawić analizy ekonomiczne, uchwalić podatki i dopiero z nowym budżetem, wiedząc, jakie są dochody na przyszły rok, jakie są wydatki sztywne, obligatoryjne, wdrożyć ten Program.
To tylko część wątpliwości, które przedstawialiśmy na VI Sesji Rady Miejskiej w Ropczycach oraz na komisjach, poprzedzających Sesję.
Radny Bolesław Bujak zaapelował także, aby w 𝗽𝗼𝘀𝗶𝗲𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝗸𝗼𝗺𝗶𝘀𝗷𝗶 uczestniczył także Burmistrz Ropczyc – Kazimierz Moskal, który jest głównym 𝗶𝗻𝗶𝗰𝗷𝗮𝘁𝗼𝗿𝗲𝗺 𝘁𝗲𝗴𝗼 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝘁𝘂 Uchwały. Jego udział, mogłyby wyjaśnić wszelkie wątpliwości już na etapie prac nad projektem. Uważamy, że ten projekt wymaga dopracowania, szczególnie pod kątem transparentności i kontroli finansowej.