Omatsu
Wiadomości

Jak nie zostać mułem finansowym?

Oszustwa finansowe ciężko rozpoznać na pierwszy rzut oka. Mogą to być oferty, które wydają się niezwykle atrakcyjne i gwarantują szybki zysk bez większego wysiłku. Skonstruowane są tak, aby zwabić jak największą liczbę osób.

Jak rozpoznać oszustwo?

Przestępcy wykorzystują wszelkie możliwe środki, by wzbudzić Twoje zaufanie, nakłonić do uwierzenia w ich historię i przekonać do podjęcia określonych działań. Na co zwracać szczególną uwagę?

  • Ogłoszenia, które mogą świadczyć o rekrutowaniu do procederu prania pieniędzy, zazwyczaj gwarantują szybki i wysoki zysk, nieproporcjonalny do wykonywanych zadań.
  • Nie wymagają doświadczenia ani specjalistycznego wykształcenia.
  • Konkretne obowiązki zawodowe nie są opisane wprost, lecz przeważnie przedstawiane w kolejnych etapach rekrutacji.  
  • Reklamujący oferty dla „mułów finansowych” często podają się za reprezentantów zagranicznych firm, którzy szukają lokalnych/krajowych przedstawicieli do działania w ich imieniu.
  • Jedynym wymaganiem jest posiadanie swojego konta bankowego, za pośrednictwem którego dokonuje się transakcji.

Jak reagować, żeby nie paść ofiarą przestępców?

  • Nie odpowiadaj na wiadomości z ofertami  o wysokich zarobkach za prostą pracę. Nie otwieraj linków, jeśli nie masz pewności, na jakie strony Cię zaprowadzą.
  • Sprawdź dokładnie firmę, która zamieściła lub przesłała do Ciebie ofertę pracy. Przestępcy mogą podszywać się pod firmy, organizacje i instytucje. Czasami wykorzystują do tego fałszywe strony internetowe. Jeśli zainteresowała Cię oferta na określone stanowisko, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z daną firmą i zapytaj, czy faktycznie prowadzi nabór.
  • Nie podawaj nikomu swoich danych osobowych czy wrażliwych. Zanim prześlesz informacje o sobie (np. wniosek aplikacyjny lub CV), sprawdź dokładnie ofertę oraz osobę, która kontaktuje się z Tobą. Upewnij się, czy rozmawiasz z przedstawicielem danej organizacji.
  • Nie podawaj numeru konta bankowego osobom, których nie znasz osobiście.
  • Nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości elektronicznej czy danych typu numer PIN lub kod CVV. Nie pozwól, aby osoby postronne miały dostęp do Twoich danych i pieniędzy!
  • Nie wykonuj transakcji bankowych, jeśli nie masz pewności czego dotyczą. Z pozoru proste, niewinne przelewy mogą nie tylko powodować stratę Twoich pieniędzy, ale nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak udział w praniu pieniędzy.

Wszelkiego rodzaju podejrzane zachowanie i nietypowe prośby, takie jak udostępnienie konta, założenie nowego zlecenia przelewów, jak również oferty, które są według ciebie fałszywe, zgłaszaj odpowiednim instytucjom (np. Policji lub administratorom strony).

Więcej informacji o procesie rekrutowania mułów i sposobach ochrony przed oszustami, znajdziesz na naszej stronie www.bezpiecznymiesiac.pl.

źródło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

plakat CBZC / zdjęcie główne pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments