Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa poświęcona historii AK

27 września 2019 godz. 10:45 - 13:00

 „… a tajemnicy dochowam niezłomnie, cokolwiek złego by mnie spotkać miało…”

to wystawa, która prezentuje osoby, struktury, działalność Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów-Ropczyce. Treści ekspozycji mają              w przeważającej części charakter lokalny. Obejmują omówienie sytuacji Polski we wrześniu 1939 r., wprowadzenie do tematu powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, zaprezentowanie 6 kolejnych placówek AK funkcjonujących na terenie obecnego powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Jednak najważniejszymi bohaterami wystawy są ludzie z naszych stron m. in. z Bystrzycy, Wiercan, Olchowej, Sędziszowa, Zagorzyc, Góry Ropczyckiej, Ropczyc, Gnojnicy, Łączek Kucharskich, Lubziny, Wielopola Skrzyńskiego, Brzezin, Nawsia, Kamionki.  Ludzie, którzy przed laty chodzili tymi samymi drogami, uczyli się w tych samych szkołach, modlili w tych samych kościołach, patrzyli na to samo niebo. Mieli swoje plany, marzenia, które bezwzględnie przekreśliła wojna… Mierząc się ze strachem, niegodziwościami i bestialstwem towarzyszącym okupacji, stawiali na szali spokój, bezpieczeństwo, zdrowie i życie swoje i swoich najbliższych. Wszystko po to,                                by dotrzymać wierności Ojczyźnie Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie z niewoli walczyć. Historie ich życia wzbudzają trwogę, zadziwiają, poruszają i wzruszają… Wystawa pozwala, niejednokrotnie po raz pierwszy, poznać te historie pokoleniom dzieci, wnuków i prawnuków.

Jej część opowiada o tym, jak od 1990 r.  rodził się nurt, mający na celu obronę prawdy o działalności żołnierzy AK  i przywrócenie im szacunku.

Ekspozycja powstała w oparciu o: publikacje, dokumenty, zdjęcia, zapiski, dżs-y i wywiady oraz we współpracy z kilkudziesięcioma osobami prywatnymi, z Archiwum Państwowym w Rzeszowie, Oddziałem IPN w Rzeszowie. Oprócz paneli wystawowych eksponowane są pamiątki związane z ludźmi działającymi w AK  na terenie obecnego powiatu ropczycko – sędziszowskiego.

Wystawa  „… a tajemnicy dochowam niezłomnie, cokolwiek złego by mnie spotkać miało…” zostanie otwarta 27 września 2019 r., tj. w dniu, w którym obchodzimy w Polsce rocznicę powołania pierwszej (po wybuchu II wojny światowej) konspiracyjnej organizacji niepodległościowej – Służba Zwycięstwu Polski. Projekt wpisuje się                             w program ogólnopolskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

Szczegóły

Data:
27 września 2019
Godzina:
10:45 - 13:00