Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

,,Sacrum i profanum” w 50. rocznicę twórczości

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach było gospodarzem wyjątkowego wydarzenia – wernisażu rzeźby z okazji 50-lecia twórczości lokalnego artysty Kazimierza Czapki. Wystawa zatytułowana „Sacrum i profanum” ukazała szeroki przekrój prac rzeźbiarza, od jego pierwszych dzieł po najnowsze, prezentując ewolucję jego sztuki na przestrzeni lat.

Wernisaż odbył się 1 sierpnia w sali PCEK w Ropczycach. Kazimierz Czapka, znany z niezwykłej precyzji i głębokiego wyrazu emocjonalnego swoich dzieł, zaprezentował różnorodne rzeźby wykonane z drewna. Ekspozycja była nie tylko wyrazem uznania dla jego artystycznych osiągnięć, ale także podróżą przez różne etapy jego twórczości, ukazującą, jak zmieniała się jego sztuka i inspiracje na przestrzeni pięciu dekad.

PCEK o artyście

Kazimierz Czapka urodził się w 1951 r. w Wolicy Ługowej, która obecnie jest jednym z osiedli Sędziszowa Małopolskiego. Jest autentycznym twórcą pasjonatem prawdopodobnie najstarszej dziedziny sztuki, jaką jest rzeźba. Nie posiada wykształcenia plastycznego. Jak powiada iskrę talentu otrzymał od Boga, a resztę pogłębiał dociekaniem i analizami w czasie żmudnej i długotrwałej pracy twórczej. Większość swoich rzeźb zarchiwizował w bogatej dokumentacji fotograficznej.
W początkowym okresie były to głowy osób z najbliższego otoczenia, oraz postacie mieszkańców wsi i rzeźby obrazujące trudne, wręcz siermiężne czynności codziennej pracy rolnictwa małoobszarowego dominującego w tamtym czasie i panujących wówczas warunkach. W latach 70., 80. i 90. XX wieku brał aktywny udział w ogłaszanych licznie konkursach rzeźbiarskich. W kilku został laureatem na szczeblach wojewódzkim i ogólnopolskim.

Na przełomie wieków zaangażował się w twórczość sakralną, czego owocem jest szereg realizacji kościelnych, przede wszystkim w diecezjach: rzeszowskiej i tarnowskiej oraz archidiecezjach przemyskiej i krakowskiej. Ślady jego dłuta można spotkać też we wszystkich świątyniach sędziszowskich. Znaczącą liczbę prac jego autorstwa w wystroju swego wnętrza posiada kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Kamionce w powiecie ropczycko-sędziszowskim. W tym nurcie tworzy również aktywnie w obecnym czasie.
Jako ciekawostkę można podać, że na przestrzeni wielu lat swojej twórczości wykonał rzeźby i płaskorzeźby przedstawiające postacie około trzydziestu osób uznanych przez Kościół katolicki za świętych i błogosławionych. Za całokształt wkładu w twórczość sakralną tygodnik katolicki ,,Niedziela” przyznał mu w 2011 r. medal i dyplom MATER VERBI.
W różnorodności wykonanych przez niego prac znajduje się między innymi tematyka myśliwska, rzeźby scenograficzne do teatrów, statuetki w uznanych konkursach w sferze kultury, rekonstrukcje przydrożnych kapliczek, a także rzeźbione elementy meblowe w drewnie dębowym. Większość swoich prac wykonał w okresie funkcjonowania w zarejestrowanej formalnie jednoosobowej firmie rzeźbiarskiej RYT, którą prowadził przez kilka lat.

Twórca o wielu talentach

Warto również podkreślić literacką twórczość Pana Kazimierza. Jego fraszki, które cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników, dodają dodatkowego wymiaru jego działalności artystycznej, pokazując wszechstronność jego talentu i pasji.

Drugą pasją Kazimierza Czapki jest zabawa polskim słowem i tworzenie różnego rodzaju tekstów o charakterze satyrycznym, opartych na bystrej obserwacji wielu dziedzin życia. Część tych pozornie żartobliwych tekstów, dotykających spraw bardzo poważnych, wydał prywatnie w 2014 r. w zbiorze pt. „Fraszki święte i niegrzeczne”.

Jak pisze w jednej z fraszek: „Tak liczne są wady i przywary nasze, że mi chyba nie braknie tematów do fraszek, a że wszystkich traktować chciałbym jedną miarą, to sam nieraz bywam również ich ofiarą”. Zaznacza, że wszelkie podobieństwa są przypadkowe i z góry przeprasza wszystkich, którzy się ewentualnie w tych fraszkach odnajdą. Zapowiada jednocześnie nurt fraszek autobiograficznych, z których warto przytoczyć jedną pt. NAZNACZENIE,,Nakryciem głowy być całe życie? – a ja się czuję w tym znakomicie!”
Pan Kazimierz napisał też wiele wierszy okolicznościowych o wymowie satyrycznej. Nie doczekały się one jeszcze wydania książkowego. Jest przekonany, że jeśli zaistnieje sprzyjająca sytuacja, to zrealizuje zamiar wydania fraszek powstałych po 2014 r. wraz z napisanymi dotychczas wierszami. W ostatnim okresie wierszem pt. „Sędziszowska epopeja” wygrał konkurs ogłoszony w 2023 r. przez Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego i Radę Seniorów na wiersz o historii tego miasta.

Gratulacje

Na wystawie pojawiło się wielu gości. Podczas wernisażu obecni byli przedstawiciele Samorządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego m.in. Starosta Powiatu Piotr Kapusta. W imieniu samorządu złożyli oni gratulacje jubilatowi oraz podziękowali za jego wkład w rozwój lokalnej kultury i sztuki.

Kazimierz Czapka tworzy niesamowitą sztukę, a jego prace i twórczość literacka są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x