Rząd walczy z piratami drogowymi także w naszym regionie
Dzisiaj, w dniu 22 listopada 2021, Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostawę i montaż systemów odcinkowego systemu pomiaru prędkości.
Aż 9 odcinków na Podkarpaciu
Na liście miejscowości, w których mogą być one zamontowane, znajduje się aż dziewięć z województwa podkarpackiego. Nasze województwo wraz z łódzkim dostało najwięcej lokalizacji. Pięć z nich jest na liście podstawowej i to one w pierwszej kolejności będą potencjalnym miejscem montażu urządzeń pomiarowych.
Lokalizacje wybrane w naszym województwie:
- Dukla (Trakt Węgierski, DK 19);
- Nosówka (ul. Dębicka, DP 1391);
- Nowa Dęba (ul. ks. Łagockiego 113 – ul. Korczaka 16, DK 9);
- Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka (DW 835);
- Nisko (ul. Sandomierska, DK 77).
Na listę rezerwową trafiły natomiast:
- Podgrodzie (Podgrodzie 89-142, DK 94, odcinek o długości ok. 1 km);
- Lutcza (Lutcza 491-782, DK 19);
- Gorzyce (ul. Sandomierska 2-123, DK 77);
- Węzeł Jasionka – węzeł Sokołów Małopolski (S 9).
Co z listą rezerwową?
Odcinkowy pomiar prędkości w miejscowościach, ujętych na liście rezerwowej, zostanie zamontowany, jeśli nie będzie możliwości jego instalacji w miejscach, które zostały wytypowane na listę podstawową. Taką decyzję podejmie wykonawca, wyłoniony w przetargu, który będzie miał obowiązek ponownego przeanalizowania sytuacji. Łącznie w całej Polsce do 30 już istniejących takich odcinków ma dojść kolejnych 39, umiejscowionych w 13 województwach. Wytypowano je na postawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego.
Po co są odcinkowe pomiary prędkości?
Systemy te będą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrując prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 km/h, określać rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia o każdej porze dnia. W ciągu pierwszych 10 miesięcy bieżącego roku odcinkowe pomiary prędkości zarejestrowały prawie 600 tysięcy przypadków nieprzestrzegania przez kierujących dozwolonej prędkości. Przetarg zostanie rozstrzygnięty na przełomie 2021 i 2022 roku. Wyłoniony w nim wykonawca, licząc od dnia podpisania umowy, będzie miał 70 tygodni na montaż odpowiednich urządzeń.
fot. gov.pl
Tu nie chodzi o ŻADNE bezpieczeństwo tylko o stosowanie coraz bardziej skutecznych metod wyciągania pieniędzy z naszych kieszeni ! Piratów można szybko wyeliminować wystarczy więcej nieoznakowanych radiowozów !
Rząd niech zamknie pysk