Orzech promocje

23-letnia kobieta jechała 103 km/h w terenie zabudowanym. Odpowie przed sądem

Kierowcy, którzy lekceważą obowiązujące przepisy ruchu drogowego, muszą się liczyć z surowymi konsekwencjami. Znacznie wzrosła wysokość grzywien naskładanych w drodze mandatu karnego, za niektóre wykroczenia, m.in. za prędkość. Przekonała się o tym 23-letnia kierująca audi. Kobieta przekroczyła dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 53 km/h. Kierującej zostały zatrzymane uprawnienia do kierowania, wkrótce poniesie odpowiedzialność przed sądem.

Brawurowa za kierownicą może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jak pokazują statystyki, prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Aby zapobiegać takim i innym, równie niebezpiecznym sytuacjom, od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy, które zaostrzają kary dla kierowców, za niektóre wykroczenia. Wprowadzone zmiany znacząco podnoszą kwoty mandatów m.in. za przekroczenie prędkości.

Wczoraj przed godz. 10, w miejscowości Kamionka, policjanci ruchu drogowego z Ropczyc, zatrzymali do kontroli audi. Powodem kontroli była nadmierna prędkość. W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, kierująca audi, jechała o 53 km/h za szybko. Kobieta straciła prawo jazdy na 3 miesiące. Zgodnie z nowym taryfikatorem, policjanci nałożyli na kierującą mandat karny w wysokości 1500 złotych. Kobieta odmówiła jego przyjęcia w związku z czym, po przeprowadzonych czynnościach wyjaśniających sprawa trafi do sądu.

Przypominamy! Od 1 stycznia 2022 r. kierowców obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wprowadzone przepisy, które weszły w życie, za najpoważniejsze wykroczenia drogowe przewidują znacznie wyższe kwoty mandatów, niż do tej pory.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

 • do 30 km/h – 400 zł
 • od 31 do 40 km/h – 800 zł
 • od 41-50 km/h – 1000 zł
 • od 51-60 km/h – 1500 zł
 • od 61-70 km/h – 2000 zł
 • od 71 km/h i więcej – 2500 zł.

Znacząco wzrosły też mandaty za wykroczenia wobec pieszych.

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który już znajduje się na przejściu lub na nie wchodzi – 1500 zł. Tyle samo zapłaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki będzie groził także, za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Warto pamiętać, że zmianie uległy również mandaty za inne wykroczenia m.in.:

 • za spowodowanie kolizji drogowej mandat wynosi minimum 1000 zł., a gdy następstwem kolizji jest naruszenie czynności narządów ciała lub rozstrój zdrowia, minimalna kwota mandatu to 1500 zł.
 • za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu grozi mandat w wysokości 1000 zł., a w stanie nietrzeźwości 2500 zł.
 • za zaparkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 800 zł.
 • za jazdę autostradą lub drogą ekspresową w kierunku przeciwnym niż wskazują znaki drogowe – 2000 zł.
 • objeżdżanie opuszczonych zapór, czy pół zapór kolejowych, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory, jeśli opuszczanie szlabanów już zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zakończone, wjeżdżanie lub wchodzenie na tory w sytuacji, w której nie ma miejsca, by opuścić przejazd – 2000 zł.

źródło: KPP Ropczyce

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

a pieszy jak wlezie , jak krowa w gówno na przejście też 1500 , czy zawsze wina kierowcy

1
0
Would love your thoughts, please comment.x