Orzech promocje

Planujesz kredyt czy pożyczkę? Zobacz dlaczego zdolność kredytowa jest tak ważna

Bez względu na to, o jaką kwotę pożyczki czy kredytu chcesz się ubiegać, bank za każdym razem będzie analizować Twoją zdolność kredytową. Nawet jeśli dużo zarabiasz, nie możesz mieć pewności, że bank podpisze z Tobą umowę. Obecnie każda instytucja bankowa i coraz więcej firm pozabankowych dość dokładnie analizuje sytuację finansową swoich potencjalnych klientów. Sprawdź, jak możesz zadbać o swoją zdolność kredytową!

Życie kredytobiorcy nie zawsze jest usłane różami

Klienci banków dość często narzekają na fakt, że od wielu lat mają rachunek bankowy w danym banku, a bank nie chce im udzielić kredytu. Zdobycie kredytu w banku wielokrotnie graniczy z cudem, przez co z taką łatwością rozwinął się w Polsce rynek produktów pozabankowych. Szczegółowe badanie sytuacji finansowej klientów wynikało z tego, że w I dekadzie XXI wieku zbyt wiele osób wpadło w spiralę zadłużenia. Z tego powodu banki musiały nieco zaostrzyć warunki przydzielania kredytów. Niestety, wiele na tym straciły, gdyż bankowe rygory wykorzystały parabanki udzielające pożyczek przez internet. Klienci zauważyli, że instytucje pozabankowe nie robią żadnych utrudnień — każdy ma szansę na szybką pożyczkę (nie tylko chwilówkę, ale i z opcją płacenia w ratach). Obecnie wiele parabanków wpisuje pożyczki do BIK. Oznacza to, że teraz jeszcze bardziej niż kiedyś trzeba troszczyć się o swoją zdolność kredytową. O szczegółowych zasadach sprawdzania zdolności kredytowej możesz przeczytać na stronie https://money24.pl/jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa/.

Co zrobić, by mieć zdolność kredytową?

Ogólnie rzecz biorąc, przy ocenie zdolności kredytowej ważna jest wysokość zarobków, a także rodzaj umowy (o pracę, umowa cywilnoprawna, na czas określony czy nieokreślony). Banki uznają tzw. umowy śmieciowe, czyli umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej osób, zliczany jest dochód łączny (chodzi o małżeństwa, gdzie nie ma rozdzielności majątkowej). Trzeba podać wszystkie koszty stałe — wysokość czynszu, wszelkiego rodzaju abonamentów (internet, telefon, telewizja kablowa lub satelitarna). Istotne są wydatki na żywność. Bardzo ważne są informacje typu spłata rat i posiadanie kart kredytowych. Pod żadnym pozorem nie można widnieć w rejestrach dłużników. Taki rekord przekreśla szansę na kredyt i pożyczkę bez zabezpieczeń. Historia w BIK musi być pozytywna, to znaczy nie mogą być zarejestrowane znaczne opóźnienia w spłacie rat kredytowych.

Co, jeśli zobaczysz siebie w rejestrach dłużników?

Zdolność kredytowa może popaść w ruinę, jeśli dana osoba jest wpisana do rejestru dłużników. W przypadku rejestrów takich jak BIG / KRD wystarczy spłacić zobowiązanie i odczekać około 2 tygodni — mniej więcej tyle czasu trwa wykreślanie dłużnika z rejestru. W przypadku BIK sytuacja nieco się komplikuje. Wynika to z tego, że banki przetwarzają dane przez 5 lat — mogą, ale nie muszą na wniosek dłużnika, który całkowicie spłacił kredyt, wykreślić niekorzystne dla niego dane. Czasami może być potrzebna pomoc prawnika. Jeśli wpis dotyczy parabanku, to większość z nich na wniosek usunie tego typu informacje w terminie 30 dni od daty otrzymania prośby klienta.

Artykuł sponsorowany.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x