Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Sędziszów Małopolski w tym roku planuje jeszcze więcej inwestycji – znany jest już budżet na 2023 rok

W roku ubiegłym pisaliśmy o tym, że Gmina Sędziszów Młp. uchwaliła rekordowy budżet jesli chodzi o wydatki majątkowe. Na inwestycje planowano przeznaczyć wówczas ponad 24 mln złotych. Teraz kwota wydatków majątkowych ponownie zaskoczyła, bo wyniesie ponad 34 mln złotych. Jak dokładanie wygląda tegoroczny budżet ?

29 grudnia radni jednogłośnie podjęli uchwałę budżetową na rok 2023. Burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej podkreślali, że w sprawie budżetu toczyło się wiele dyskusji, odbyły się różne spotkania, dlatego osiągnięto już kompromis. Dochody budżetu gminy na 2023r. ustalono na kwotę 117.752.310 zł. Planowane wydatki wyniosą 132.255.371,20 zł.

Dlaczego takie kwoty i tak duży deficyt budżetowy?

Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego podczas ostatniej sesji zabrał głos w sprawie planowanego budżetu. Zaznaczył, że to trudny okres dla gospodarki i samorządów: wydawałoby się, że okres pandemiczny minął, natomiast równolegle do tego wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą. Sytuacja geopolityczna powoduje, że mamy wysoką inflację. W związku z tym koszty inwestycji również są dużo wyższe. Rząd obniżył także stawkę PIT do 12% co powoduje pozytywny efekt dla mieszkańców, podatników, ale ma wpływ na dochody gminy. Z tytułu udziału w podatku PIT w naszym przypadku jest to ponad 4 mln mniej niż w roku poprzednim.

Mamy ponad 117 mln po stronie dochodów i ponad 132 mln po stronie wydatków. Deficyt wynosi ponad 14 mln złotych, ale deficyt nie jest jednoznaczny z zadłużeniem gminy. Na konto gminy wpłynęło już 9 mln, ale środki te z różnych przyczyn nie mołgy być wydatkowane w 2022 roku. – dodał Bogusław Kmieć.

Jakie wydatki w tym roku?

Samorząd zaplanował wydatki na kwotę 132.255.371,20 zł z czego wydatki bieżące to 97.859.023,64 zł, a majątkowe: 34.396.347,56 zł. Środki przeznaczone na inwestycje to ponad 26% wydatków budżetowych. To najwyższy wskaźnik jaki do tej pory mieliśmy w Gminie Sędziszów Młp. – podkreślał Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego.

Najwyższe wydatki gminy to środki przeznaczone na : oświatę 47 mln, transport i łączność 28 mln, dział rodzina 11 mln, gospodarka komunalna i ochrona środowiska 10 mln.

Główne inwestycje

Największe inwestycje związane są z remontami dróg. Na drogi gminne samorząd przeznaczył ponad 24 mln. Wśród zadań znalazły się m.in przebudowa ulicy Wschodniej w Sędziszowie Małopolskim – Osiedle Borek Wielki; budowa ulicy 1 KZ , rozbudowa ulicy M.Konopnickiej i Armii Krajowej w Sędziszowie Małopolski; rozbudowa oraz budowa drogi gminnej wraz z niezbędną infrastrukturą w miejscowości Góra Ropczycka; przebudowa ul. Piaskowej. Remont ul. Mickiewicza.

Gmina planuje także przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków – prawie 3 mln złotych, oraz przebudowę, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej wraz ze stacją uzdatniania wody i zasilaniem elektrycznym w miejscowości Góra Ropczycka – prawie 4 mln.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
1 rok temu

14,5 MILIONA złotych różnicy??????? To się nie mieści w głowie!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x