Bank Spółdzielczy w Ropczycach - Kredyt gotówkowy

Projekcja filmu dokumentalnego w Ropczycach – wstęp wolny

Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach serdecznie zaprasza na projekcję filmu DOKUMENTALNEGO „KU POKRZEPIENIU POWSTAŃCZYCH SERC. HISTORIA OBRAZU MATKA BOSKA ARMII KRAJOWEJ” organizowaną jak co roku w lutym z okazji rocznicy powołania Armii Krajowej. W tym roku szczególnie zapraszamy w dniach 13-15 lutego.

Czas trwania filmu to 35 min. WSTĘP WOLNY. Osoby i grupy zainteresowane projekcją filmu w celu umówienia wizyty proszone są o kontakt: Tel. 887 788 412 lub 17 722 23 45.

Kilka zdań o obrazie

Obraz „Matka Boska AK” został namalowany w sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, przez Irenę Pokrzywnicką – zapomnianą dziś przedwojenną dyktatorkę mody, przyjaciółkę Mai Berezowskiej i Zofii Stryjeńskiej, współautorkę sukcesu Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w roku 1939. Był rozdawany powstańcom i mieszkańcom walczącej stolicy w formie małych reprodukcji. Oryginał, ocalony z licznych bombardowań, trafił po wojnie do Sieradza, dokąd wywiózł go i ukrywał ksiądz Apolinary Leśniewski. Po kilkunastu latach przekazał obraz swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który schował tę niezwykłą relikwię w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz przekazał ją w „godne ręce” (jak życzył sobie Prymas Tysiąclecia) – w depozyt do Muzeum Powstania Warszawskiego.

źródło PCEK

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x