Jesień nie sprzyja bezpieczeństwu pieszych – bądź ostrożny i widoczny
W miesiącach jesienno-zimowych Policja odnotowuje najwięcej wypadków z udziałem pieszych w stosunku do pozostałych miesięcy roku. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem pojazdu, natomiast dla pieszego poważnymi obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.
W ostatnich latach głównymi przyczynami potrąceń pieszych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Do takiej sytuacji dochodzi zwłaszcza wtedy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość. Zła widoczność spowodowana wcześnie zapadającym zmrokiem i opadami atmosferycznymi stwarza dodatkowe zagrożenie.
Przypominamy:
Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, a także ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
W 2023 roku odnotowano 4 943 wypadki z udziałem osób pieszych (23,6% ogółu wypadków), w których zginęło 457 pieszych (24,1% ogółu zabitych), a 4 609 pieszych odniosło obrażenia ciała (19,1% ogółu rannych).
Od początku 2024 roku do 5 listopada w 3629 wypadkach śmierć poniosło 325 pieszych, a 3378 zostało rannych.
W okresie jesienno-zimowym niezwykle istotne, jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe. Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka noszone tak, aby były widoczne w światłach pojazdu, sprawią, że zostanie w porę dostrzeżony.
O zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem pieszych w ruchu drogowym będą przypominały spoty emitowane na stronach internetowych Policji, w mediach społecznościowych oraz na ekranach LED firmy Screen Network zlokalizowanych na terenie całego kraju.
źródło Komenda Główna Policji