Bobry sieją spustoszenie? Zadomowiły się w Brzezinach [ZDJĘCIA]
Strumień wystąpił z brzegów, łąka zamieniona w staw, a woda ani myśli ustąpić. Do tego tuż obok podgryzione i powalone drzewa. Przyczyna jest łatwa do ustalenia – piękna tama z gałęzi, to działalność inżyniersko- budowlana bobrów.
Bóbr jest pod ochroną i jako jeden z niewielu gatunków zwierząt, potrafi przystosować środowisko do własnych potrzeb. Gdziekolwiek się pojawia, dokonuje gruntownych zmian w otoczeniu: ścina drzewa, stawia tamy i zapory spiętrzające wody, co uczyniły w Brzezinach przy dopływie do rzeki Brzezinki. To właśnie bobry nadały kształt rozlewisku.
Działalność ta może być pozytywna, np. rozlewisko staje się miejscem występowania ptaków wodnych, ryb, płazów, wydr i innych zwierząt. Niestety, czasami jego działania wyrządzają krzywdę poprzez ścięte drzewa, zatapianie pól uprawnych, lasów i dróg.
Poniżej prezentujemy fotografie tego miejsca w Brzezinach, które wykonane zostały dla RRS24 przez fotografa Damiana Budziwojskiego⤵
zdjęcia dla RRS24 – fotograf Damian Budziwojski
Sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Bobry budują żeremie na rzece. Spiętrza się poziom wody, przetrzebiają drzewostan. W razie gwałtownego wezbrania rzeki sytuacja będzie nie ciekawa. Proszę o zajęcie się sprawą odpowiednie służby
..a później krzyki że susza. Taka mała retencja sprzyja podniesieniu wód gruntowych i zachowaniu wilgoci w glebie na czas upałów. Jeśli nie zalewa pól (a widać że tylko łąkę) to może korzyści jednak przewyższają straty.