Orzech promocje

Wspomnienie Józefy Kantor w Dniu Polskiej Harcerki – ważne wydarzenie w Wielopolszczyźnie

4 października w Wielopolu Skrzyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające Józefę Kantor, wybitną postać polskiego harcerstwa i więźniarkę obozu Ravensbrück. Spotkanie, zorganizowane z okazji Dnia Polskiej Harcerki, przyciągnęło wielu mieszkańców regionu, harcerzy, uczniów oraz historyków.

Data tego święta została ustanowiona przez harcerki, które przetrwały II wojnę światową, jako dzień pamięci o tych, które zginęły, pełniąc swoją harcerską służbę.

Wydarzenie rozpoczęło się wykładem pt. „FKL Ravensbrück – obóz koncentracyjny dla kobiet”, który poprowadziła Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Uczniowie klas 8 z lokalnych szkół wysłuchali przejmującej opowieści o tragicznym losie kobiet więzionych w Ravensbrück, którym odebrano prawo do godności, a także o harcerskiej drużynie konspiracyjnej „Mury”, której członkinie odznaczały się niezwykłą odwagą i poświęceniem.

Popołudniowa część wydarzenia odbyła się w Kantorówce, gdzie zaprezentowano film dokumentalny pt. „Mury” w reżyserii Anny Kwiatkowskiej-Biedy. Film ukazuje historię powstania harcerskiej drużyny „Mury” w obozie Ravensbrück, a także jej heroiczną działalność, polegającą na niesieniu pomocy współwięźniarkom. Harcerki, w pełni świadome ryzyka, wypełniały swoje zadania, będąc gotowe na najwyższą ofiarę.

Podczas spotkania uczestnicy mieli również okazję wysłuchać wspomnień o Józefie Kantor, którymi podzielili się zaproszeni goście, w tym autorki książek o Kantor – Anna Kwiatkowska-Bieda oraz Ewelina Małachowska, a także Zdzisław Kantor, krewny harcmistrzyni. Spotkanie prowadził dr Jacek Magdoń z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W trakcie wydarzenia można było również zwiedzać wystawę pt. „FKL Ravensbrück. Obóz koncentracyjny dla kobiet 1939-1945”, co dodatkowo wzbogaciło historyczną refleksję nad losem kobiet w obozie.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za obecność oraz wsparcie w pielęgnowaniu pamięci o Józefie Kantor i jej niezwykłej działalności. Podziękowania skierowano także do Komendantki Związku Drużyn ZHP Ropczyce Wioletty Czemarnik oraz Drużyny Harcerskiej Bardo ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach-Berdechowie.

zdjęcia Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x