Certus Business
Wiadomości

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Sędziszowie Małopolskim

14 lutego 2025 roku w całym kraju po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało ustanowione decyzją Sejmu RP 9 stycznia 2025 roku jako wyraz hołdu dla żołnierzy największej konspiracyjnej armii w okupowanej Europie. Armia Krajowa, będąca zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, odegrała kluczową rolę w walce o wolność i suwerenność Polski.

W ramach lokalnych obchodów burmistrz Bogusław Kmieć wraz z zastępcą Markiem Pająkiem złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy Armii Krajowej Podobwodu Sędziszów, którzy brali udział w Akcji „Burza”. Tablica, wmurowana w fasadę Ratusza 2 sierpnia 1992 roku, stanowi symbol pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za ojczyznę.

Akcja „Burza” była operacją wojskową przeprowadzoną przez oddziały AK przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym w latach 1944–1945. Jej celem było nie tylko oswobodzenie terenów Rzeczypospolitej, ale także podkreślenie roli Polskiego Państwa Podziemnego w walce o niepodległość.

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej były okazją do refleksji nad poświęceniem i odwagą tych, którzy walczyli o wolność kraju. To także przypomnienie o ich niezłomnej postawie i trudnej historii, która na zawsze pozostanie częścią polskiego dziedzictwa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments