Orzech promocje

Przed zbrodnią zaczepiał dzieci w parku dębickim… Był notowany we Francji i karany w Niemczech..

Prokuratura Rejonowa w Dębicy w dniu 27 sierpnia 2019 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Dębicy wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 29-letniego mieszkańca Cmolasu – Tomasza B., któremu zarzuca się dokonanie w dniu 25 sierpnia 2019 r. w Grabinach (przysiółek Rędziny) zabójstwa 65-letniego mieszkańca powiatu dębickiego, poprzez wielokrotne zadawanie mu uderzeń metalową rurką w okolice głowy, czym spowodował u niego obrażenia ciała skutkujące jego zgonem oraz stosowanie w tym samym miejscu i czasie przemocy fizycznej wobec interweniujących funkcjonariuszy Policji w postaci wyrywania się, szarpania i rzucania kamieniami w ich kierunku w celu zmuszenia ich do zaniechania prawnie podjętych czynności służbowych, polegających na zatrzymaniu jego osoby.

W dniu 25 sierpnia 2019 r. ok. godz. 16:40 patrol łączony funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Brzeźnicy i Posterunku Policji w Żyrakowie z polecenia Oficera Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Dębicy udał się do miejscowości Grabiny, przysiółek Rędziny, gdzie świadek zdarzenia zgłosił, że młody, półnagi mężczyzna, ubrany jedynie w bokserki, stoi nad leżącym mężczyzną z zakrwawioną głową.

Na miejscu funkcjonariusze Policji zastali zgłaszającego, który wskazał im miejsce zdarzenia oraz osobę potencjalnego sprawcy. Mężczyzna ten widząc, iż funkcjonariusze zmierzają w jego kierunku odwrócił się i zaczął biec. Po chwili zaniechał ucieczki, skierował się w stronę policjantów, rozkładając jednocześnie ręce do góry. Po czym rzucił w kierunku funkcjonariuszy Policji cegłówkę, którą trzymał w jednej z rąk. W związku z tym, iż mężczyzna ten nie stosował się do poleceń funkcjonariuszy Policji, stawiał opór i był bardzo agresywny zastosowali oni wobec niego chwyt obezwładniający i obalili go na ziemię. Pomimo dokonania zatrzymania jego osoby i skucia w kajdanki w dalszym ciągu wyrywał się, szarpał i nie reagował na wezwania do zachowania zgodnego z prawem.

W niedalekiej odległości od miejsca zatrzymania leżały zwłoki mężczyzny, a kilkadziesiąt metrów od tego miejsca należący do niego rower. Zakrwawione zwłoki mężczyzny w wyniku zadanych w głowę ciosów odnalezioną w pobliżu metalową rurką, służącą do przywiązywania wypasanych krów nie posiadały czoła, ani oczodołów.

Zatrzymany Tomasz B. natomiast na ciele posiadał liczne zadrapania i siniaki, a od pasa w dół schlapany był krwią z rozbryzgu. Badanie alkomatem wykazało, iż nie był pod wpływem alkoholu.

W toku postępowania ustalono, iż 65-letni pokrzywdzony tego popołudnia podróżował rowerem. Niedługo przed zdarzeniem robił zakupy w jednym z dębickich sklepów. Przy sobie posiadał paragon, w/wym. zakupy oraz gotówkę w wysokości kilkuset złotych.

Przesłuchany przez policjantów Tomasz B. wyjaśnił, iż nie chce wypowiadać się na temat tego, czy przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów, czy też nie oraz skorzystał z prawa do odmowy składania.

W dniu 27 sierpnia 2019 r. prokurator przedstawił Tomaszowi B. dwa zarzuty o czyny z art. 148 § 1 k.k. i z art. 224 § 2 k.k. Podejrzany odmówił podpisania postanowienia w przedmiocie zarzutów, jak również protokołu jego przysłuchania. Oświadczył, iż rozumie treść zarzutów, ale się do nich nie ustosunkuje.

Z uwagi na konieczność zapewnienia prawidłowego toku postępowania,
w związku z grożąca podejrzanemu surową karą oraz uzasadnioną obawą ucieczki lub ukrycia się oraz uzasadnioną obawą, iż podejrzany Tomasz B. w inny bezprawny sposób będzie utrudniał postępowanie karne skierowano do Sądu Rejonowego w Dębicy wniosek o zastosowanie wobec w/wym. podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który to środek został zastosowany postanowieniem z dnia z dnia 27 sierpnia 2019 r. na okres 3 miesięcy.

Tomaszowi B. za popełnienie zbrodni zabójstwa człowieka grozi kara od
8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywotniego pozbawienia wolności.

W trakcie postępowania stwierdzono, że sprawca był notowany w związku z przestępstwami na terenie Francji, gdzie odbywał kilka miesięcy kary pozbawienia wolności za kradzieże.

Był także karany na terenie Niemiec za przestępstwo dotyczące nadużyć finansowych w zakresie świadczeń publicznych.

Ujawniono także, iż w dniu 23 sierpnia 2019 r. Tomasz B. przebywał w dębickim „parku stomilowskim”, gdzie miał zaczepiać bawiące się tam dzieci. W związku z tym, iż w czasie podjętej wobec niego interwencji Straży Miejskiej, a następnie Policji zachowywał się irracjonalnie i mówił sam do siebie został w asyście Policji przetransportowany karetką pogotowia do Szpitala Psychiatrycznego w Straszęcinie, gdzie nie został przyjęty w stan chorych i skierowany do przeprowadzenia badań podstawowych na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Powiatowego w Dębicy. Przeprowadzone badania wykazały, iż był trzeźwy, jednakże próba na zawartość w jego organizmie marihuany dała wynik pozytywny. Następnie Tomasz B. został ponownie przetransportowany do Szpitala Psychiatrycznego w Straszęcinie, gdzie pomimo stwierdzenia u niego podejrzenia psychozy ponownie nie został przyjęty i ponownie przewieziony na Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Powiatowego w Dębicy celem wykonania badania tomografii głowy. Stamtąd Tomasz B. przez nikogo niepilnowany samowolnie się oddalił.

Źródło: Prokuratura Okręgowa Rzeszów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x