Orzech promocje

Będą wyższe podatki w roku 2020 w Gminie Ropczyce

W 2020 roku mieszkańcy gminy Ropczyce zapłacą wyższy podatek od nieruchomości tak zdecydowali radni.

28 października 2019 r. w Ropczycach w Urzędzie Miasta odbyła się Sesja Rady Miejskiej. Radni zajęli się między innymi podatkami. Podatki od nieruchomości w gminie Ropczyce nie były zmieniane od 6 lat.

Burmistrz zaproponował, aby podatki od nieruchomości w 2020 roku były wyższe o około 3 %, które zwiększą wpływ do budżetu gminy o około 350 tyś. zł. Jak wspomina burmistrz Bolesław Bujak, kwota ta jest bardzo potrzebna gminie, szczególnie w sytuacji kiedy inne wpływy zmniejszą się o blisko 3 miliony złotych.

Chodzi tutaj o dochody z PIT , które stanowią większą część dochodów gminy. Każda obniżka podatku od osób fizycznych powoduje obniżenia dochodu gminy. Wpływy zmniejszą się przez wprowadzony zerowy PIT dla młodych i obniżenie stawki PIT w pierwszej grupie podatkowej z 18 na 17 %.

Podatki zawsze budzą wiele emocji, ale aby gmina mogła realizować swoje plany inwestycyjne musi mieć pieniądze. Jak wspomina burmistrz Bolesław Bujak na przyszły rok w planach jest m.in. budowa szkoły w Witkowicach, remont dworca PKS, budowa żłobka i aby ich realizacja była możliwa potrzebne są pieniądze.

Stawki podatku od nieruchomości na rok 2020 w gminie Ropczyce będą wynosić:

  • 0,84 zł/m2 powierzchni – od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (wzrost o 2 gr w stosunku do 2019 r.);
  • 4,68 zł/ha powierzchni – od gruntów pod powierzchniowymi wodami stojącymi lub płynącymi jezior i zbiorników sztucznych
  • 0,26 zł/m2 powierzchni – od gruntów pozostałych, na przykład pod budynkami mieszkalnymi (wzrost o 1 gr);
  • 0,52 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków mieszkalnych lub ich części (wzrost o 2 gr);
  • 23,09 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (wzrost o 67 gr).
  • 10,91 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym
  • 4,75 zł/m2 powierzchni użytkowej – od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
  • 3,67 zł/m2 powierzchni użytkowej – od pozostałych budynków

Inne podatki pozostały bez zmian.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x